REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Druga edycja konkursu PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022 rozstrzygnięta

  • 8 listopada 2022 09:08
  • Opracowała: AMC
Reklama

Na PGE Narodowym w Warszawie odbył się finał „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022”. W konkursie wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli reprezentujących 150 szkół z całej Polski. W finale wystartowały 53 najlepsze drużyny, spośród 326, które przystąpiły do rywalizacji w eliminacjach regionalnych - informuje spółka.

- Już w dwudziestoleciu międzywojennym polska energetyka była w dużym stopniu oparta na elektrowniach wodnych. W naszym kraju funkcjonowało wówczas ponad 6.500 obiektów wykorzystujących energię wody. PGE, jako największe przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce, jest spadkobiercą polskiej energetyki. Konkurs „Turniej Maszyn Wodnych” przyczynia się do popularyzacji wiedzy o tym segmencie energetyki wśród najmłodszych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że z edycji na edycję angażuje się w niego coraz więcej młodych, zdolnych ludzi – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii, w tym w szczególności hydroenergetykę. W tym roku, odbyła się już druga edycja konkursu. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do pogłębiana wiedzy zdobytej w szkole oraz umożliwienie zastosowania jej w praktyce podczas budowy maszyn. Konkurs popularyzuje wśród młodzieży przedmioty ścisłe i nauki techniczne oraz rozwija zdolności manualne.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju. Zadaniem uczestników jest zbudowanie, zgodnie z wytycznymi regulaminu, modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. Konkurs rozgrywany jest w dwóch konkurencjach: w konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

Do ścisłego finału w Warszawie zakwalifikowały się 53 najlepsze drużyny, spośród 326, które przystąpiły do rywalizacji w eliminacjach regionalnych.  W „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” łącznie wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli reprezentujących 150 szkół z całej Polski. 

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci bonów Sodexo w wysokości 3 000 zł, a ich opiekunowie w wysokości 1 500 zł. Laureaci II miejsca otrzymali bony w wysokości 2 000 zł, a trzeciego 1 500 zł.

Najlepsze turbiny zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Organizatorem „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, partnerem tytularnym konkursu. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” objęty został także patronatem honorowym przez Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]