Skandynawia nie chce kolejnej atomówki, bo na razie się nie opłaca
- 25 marca 2025 15:56
- autor: Joanna Kędzierska

fot. Fortum
Fińska firma energetyczna Fortum ogłosiła, że budowa nowych mocy w energetyce jądrowej nie jest obecnie opłacalna dla nordyckiego rynku energetycznego.
Firma przedstawiła wyniki dwuletnich badań przygotowanych w oparciu o obecną sytuację rynkową w krajach Skandynawii, gdzie ceny energii są niskie i należy się spodziewać ich dalszego spadku.
W związku z tymi trendami Fortum zamierza się skupić na budowie mocy odnawialnych i przedłużeniu eksploatacji istniejącej floty atomowej
Nowa infrastruktura jądrowa byłaby w stanie zacząć dostarczać energię krajom nordyckim najwcześniej w drugiej połowie lat 30-ych – powiedział prezes Fortum Markus Rauramo dziennikarzom.
Dodał jednak, że jego firma nie zaprzestanie badać nowych możliwości generacji energii z atomu i hydroenergetyki, mających wpisywać się w długofalową strategię dla szwedzkiej i fińskiej energetyki.
Według Fortum budowa nowych reaktorów wymagałaby podzielenia się ryzykiem pomiędzy różnymi stronami w nią zaangażowanych i nie powinno ono spoczywać tylko na barkach państwa, ale także dostawców technologii, inwestorów i sektora usług. Dobrym rozwiązaniem jest według Fortum kredyt z gawarancjami rządowymi.
Oczekuje się, że proces dekarbonizacji może nawet dwukrotnie zwiększyć zapotrzebowanie na energię w krajach nordyckich do 2050 roku. W ciągu 5-10 lat zostanie ono zaspokojone przede wszystkim przez instalacje słoneczne i lądowe farmy wiatrowe, a także przedłużenie żywotności obecnie pracujących elektrowni atomowych.