Czy roboty zastąpią instalatorów farm fotowoltaicznych?
- 28 marca 2025 21:32
- autor: Joanna Kędzierska

fot. RoboForce
Roboty pracujące na farmach fotowoltaicznych nie są już rzadkim lub dziwnym widokiem. Są w stanie konserwować, czyścić czy dokonywać inspekcji modułów, szczególnie gdy instalacje mają skalę przemysłową. Czy wkrótce będą w stanie wyprzeć pracujących tam ludzi?
Roboty świetnie sprawdzają się już na dużych farmach PV w Kalifornii, gdzie instalatorom brakuje rąk do pracy, a presja na ich budowę nie maleje.
Kalifornijski startup RoboForce pracuje nad robotami, które chce wysłać na księżyc, jednak na razie skupia się dostarczaniu ich deweloperom fotowoltaiki. Podobne urządzenia oferuje inny startup Charge Robotics.
Presja rynku i brak rąk do pracy w branży PV wspiera popularność robotów
Popularność robotów na amerykańskich farmach PV prócz braku rąk do pracy napędza także inflacja, która spowodowała wzrost kosztów pracy Pensja instalatorów PV rosła znacznie szybciej niż średnia w przypadku innych zawodów.
Po drugiej stronie globu także australijska firma Neoen testuje roboty instalacyjne zasilane sztuczną inteligencją wyprodukowane przez chińską firmę Leapting, na swojej 350-megawatowej farmie słonecznej Culcairn w Riverina w Nowej Południowej Walii.
Jednak w tym przypadku na roboty zdecydowano się ze względu na bezpieczeństwo. Farmy fotowoltaiczne są często budowane w miejscach gorących, takich jak pustynie, gdzie panują bardzo ciężkie warunki do pracy. Ponadto sam moduł waży ok 30 kg i podnoszenie setek z nich przy budowie dużych farm może być wykonywane przez roboty.
Na razie roboty nie zastąpią ludzi w solarnym biznesie
O ile roboty na farmach słonecznych są coraz popularniejsze, o tyle nie są w stanie na razie całkowicie zastąpić ludzi. Mogą raczej ich wspierać. Każdy z paneli ma kilka puntków mocowania od 4-6, aby je wykonać potrzebne są bardzo precyzyjne ruchy, a więc zdolności motoryczne, których roboty nie posiadają, bo przy łączeniu paneli liczy się każdy milimetr.
Roboty nie są wobec tego panaceum, nie sprawdzą się też przy instalacji paneli na dużych wysokościach. Ponadto urządzenia te dobrze dają sobie radę na dużych farmach PV, ale nie w przypadku przydomowych mikroinstalacji prosumenckich.
Mogą umieszczać panele w określonej pozycji, ale nie wykonają takich zadań jak okablowanie czy testowanie działania instalacji. Należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja i automatyzacja bardzo szybko się rozwijają i niewykluczone, że z czasem roboty będą mogły wykonywać i takie zadania.