Polskę czeka zmiana prawa atomowego. Pracuje nad nim Ministerstwo Przemysłu
- 29 marca 2025 18:32
- Opracowała: JK

fot. gov.pl
Ministra Przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała, że jej resort pracuje nad zmianą prawa atomowego. Ma ono być podzielone na części dotyczące energii elektrycznej z atomu, a także medycyny i produkcji leków.
Czarnecka ogłosiła nadchodzące zmiany na konferencji w Gliwicach, która odbyła się w piątek. Przedstawiła też bieżący stan pracy nad budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, gdzie trwają prace przygotowawcze.
Wspomniała także o wyborze lokalizacji drugiej elektrowni atomowej, gdzie bierze się pod uwagę Konin lub Bełchatów – gdzie siłownia mogłaby powstać w miejsce największej polskiej elektrowni węglowej.
- Nie jest jeszcze wybrana do końca ta lokalizacja, to wynika z kilku elementów, ale ewidentnie to znak, który mówi o tym, że Polska będzie krajem, który idzie w kierunku energetyki jądrowej i rozwoju tej energetyki jądrowej - powiedziała szefowa Ministerstwa Przemysłu.
Minister przypomniała też, że dwie pierwsze duże polskie elektrownie jądrowe o łącznej mocy od 6 do 9 GW będą budowane w oparciu o wodne reaktory generacji III+, a Polska chce także inwestowować w mniejsze reakoty SMR.
Czarnecka odniosła się także do informacji o odstawieniu jedynego w Polsce pracującego reaktora badawczego Maria. Jak na razie nie dostał on stosowanych zgód od Polskiej Agencji Atomistyki, ale istnieje możliwość, że otrzyma je w połowie maja.
Przy reaktorze Maria naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych pracują nad projektem i budową badawczego reaktora wysokotemperaturowego HTGR. HTGR to reaktor typu SMR, mający osiągać znacznie wyższą temperaturę chłodziwa na wyjściu, niż reaktory modularne chłodzone wodą.