Małe turbiny wiatrowe w Polsce się nie opłacają. Jest nowe badanie
- 29 marca 2025 19:31
- autor: Joanna Kędzierska

fot. Sun Valley Energy
Polscy naukowcy opublikowali badanie, z którego wynika, że w polskich warunkach montaż małych turbin wiatrowych raczej się nie opłaca. Przebadali aż 173 różnych lokalizacji.
Według zespołu naukowców z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB wraz z partnerami z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej i Aarhus University średni współczynnik wykorzystania mocy dla badanych lokalizacji w latach 2018–2023 wyniósł zaledwie 328 kWh/kW.
Tylko w przypadku13 lokalizacji (7,5%) osiągnął on powyżej 10%, przy czym najwyższe wartości – do 20% – odnotowano jedynie w lokacjach znajdujących się nad Morzem Bałtyckim.
Energia z małych turbin droższa niż fotowoltaiki
Naukowcy dokonali również analizy kosztów wytworzenia energii z małych turbin wiatrowych wziąwszy pod uwagę nakłady inwestycyjne i porównali je do kosztów wytworzenia energii z fotowoltaiki.
Koszt wytworzenia energii w przypadku małych turbin wziąwszy pod uwagę wariant optymistyczny wynosił 0,23 EUR/kWh, czyli więcej niż średnia cena energii elektrycznej dla polskich gospodarstw domowych wynosząca około 0,21 EUR/kWh.
Ponadto naukowcy pokazali silną korelację między godzinową generacją energii z małych i dużych turbin wiatrowych w 2023 roku, która przekłada się na spadek hurtowych cen energii w godzinach dużej podaży z wiatru.
Oznacza to, że średnia wartość sprzedawanej/generowanej energii z małych turbin jest niższa niż w przypadku fotowoltaiki.
Małe turbiny mają jedną przewagę nad PV
Badanie pokazało jednak także pewną zaletę małych turbin wiatrowych, bo chociaż pozyskana z nich energia jest dość droga to dają one wyższy współczynnik autoknsumpcji w porównaniu do PV.
W przypadku lokalizacji z wyższymi współczynnikami wykorzystania mocy waha się ona w granicach od 25 do nawet 55%, a więc energia z małych turbin jest generowana w czasie, gdy zapotrzebowanie na nią jest wyższe w przypadku różnego rodzaju konsumentów.
Jednocześnie turbiny mogą być uzupełnieniem dla własnej instalacji PV, ale dzienna komplementarność jest znikoma, bo chociaż panele produkują najwięcej energii w miesiącach letnich, a turbiny w zimowych, to produkcja energii z obydwu technologii osiąga szczyt mniej więcej w tych samych godzinach koło południa.
Naukowcy podkreślili jednocześnie, że ich analiza ma ograniczenia, ponieważ brali oni pod uwagę tylko dane ze stacji IMGW-PIB, a więc każda osoba, która myśli o instalacji małej turbiny powinna mieć na względzie swój indywidualny przypadek, bo są w Polsce również miejsca wyjątkowo wietrzne.
Badanie zostało opublikowane na łamach ScienceDirect.