Francja buduje podmorskie wiatraki. Mają produkować czystą energię od 2028 roku
- 31 marca 2025 20:40
- autor: Joanna Kędzierska

fot. Normandie Hydroliennes
Pilotażowy projekt budowy czterech podmorskich turbin NH1 realizuje francuska firma Normandie Hydroliennes. Jest on możliwy dzięki 4,8 mld euro dotacji z unijnego Funduszu Innowacji.
Turbiny zostaną zbudowane na wodach Kanału La Manche i będą wykorzystywać jeden z najsilniejszych prądów morskich na świecie i najsilniejszy w Europie – prąd Raz Blancharda.
Projekt jest pilotażem, ale realizowany jest na skalę komercyjną co oznacza, że ma dostarczyć energię tysiącom mieszkańców Normandii, u wybrzeży której powstaje.
Podmorskie wiatraki wykorzystają silny prąd morski Kanału La Manche
NH1 będzie znajdować się 3 km na zachód od wybrzeża Cap de la Hague i ma zacząć dostarczać energię elektryczną w 2028.
Sam prąd morski kanału La Manche Raz Blanchard jest jednym z najpotężniejszych na świecie i przy potencjale rozwojowym wynoszącym około 5 do 6 gigawatów (GW) może wyprodukować od 15 do 18 terawatogodzin (TWh) energii rocznie, dostarczając energię elektryczną 8 milionom ludzi.
Z kolei 4 turbiny są budowane w portowym mieście Cherbourg. Będą miały średnicę wirnika 24 m i moc 3 megawatów (MW) każda. Instalacja o łącznej mocy 12 MW dostarczy 34 GWh energii rocznie — wystarczająco, aby zaspokoić potrzeby 15 000 lokalnych mieszkańców. Projekt ma również stworzyć 400 nowych miejsc pracy we Francji.
Turbiny nie będą przeszkadzać morskiej faunie
Normandie Hydroliennes podkreśla, że podmorskie turbiny nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Zostaną zainstalowane na głębokości 38 m.
Badania terenowe pokazały nawet powrót ryb i morskiej fauny do miejsc realizacji podobnych projektów. Na przykład w przypadku projektu MeyGen u wybrzeży Szkocji fundamenty turbin i kable połączeniowe mogą być przestrzeniami do osiedlania się gatunków morskich.
Badania pokazały też, że poziomy ciśnienia akustycznego turbin pływowych są znacznie niższe niż progi zakłóceń morskiej fauny. Podwodna farma wiatraków ma przyczynić się do redukcji emisji 57 878 ton ekwiwalentu CO2 emisji gazów cieplarnianych rocznie.