Projekty z Puław i Zawiercia na liście strategicznych inicjatyw UE. W puli 22 mld euro
- 1 kwietnia 2025 10:54
- Opracował: RW

fot. Grupa Azoty Puławy
Komisja Europejska ogłosiła listę 47 projektów strategicznych, które mają na celu zabezpieczenie i dywersyfikację dostaw surowców na rynek europejski. Na liście znalazły się dwa projekty z Polski: rozwój Zakładu Rafinacji Pierwiastków Ziem Rzadkich w Puławach oraz utworzenie innowacyjnego zakładu recyklingu baterii wraz z instalacją odzysku surowców krytycznych Polvolt w Zawierciu. Łączna wartość inwestycji dla wszystkich 47 projektów wynosi 22,5 mld euro.
Celem projektów jest zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego UE, dywersyfikacja dostaw oraz rozwój wydobycia, przetwarzania i recyklingu. UE planuje do 2030 r. pokrycie 10% zapotrzebowania na surowce z własnego wydobycia, 40% z przetwarzania i 25% z recyklingu.
- Pierwsza lista surowcowych projektów strategicznych to ważny krok na długiej drodze do poprawy bezpieczeństwa surowcowego Unii Europejskiej, w tym i Polski. Ze względu na długość procesów inwestycyjnych, w szczególności w obszarze górniczym, efekty nie będą natychmiastowe, ale z pewnością istotne, zwłaszcza w perspektywie średnioterminowej. Cieszy, że wśród wybranych projektów są i dwa zlokalizowane w Polsce, ten w Puławach z obszaru przetwarzania, i ten w Zawierciu z obszaru recyklingu. Wierzę, że w kolejnych postępowaniach uznanie znajdą kolejne projekty surowcowe zlokalizowane w Polsce, także górnicze, pod warunkiem, że będą tak dobrze przygotowane jak te dwa w Puławach i Zawierciu, które właśnie uzyskały status projektów strategicznych – stwierdził Krzysztof Galos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Członek Europejskiej Rady ds. Surowców Krytycznych.
47 projektów strategicznych, przyjętych przez Komisję Europejską 25 marca, pomoże zdywersyfikować źródła dostaw surowców strategicznych i zwiększyć suwerenność przemysłową Europy.
Polskie projekty to: