REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wysokie temperatury napędzają zmianę klimatu, bo zużywamy więcej energii

  • 1 kwietnia 2025 16:11
  • autor: Joanna Kędzierska
Reklama

W ubiegłym roku świat zużył więcej energii niż zwykle. Przyczyniły się do tego rekordowo wysokie temperatury, bo aby z nimi walczyć zużyliśmy rekordową ilość energii, po to by się chłodzić.
 
Najnowsze dane Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) pokazały, że w 2024 roku zapotrzebowanie na energię wzrosło o 4,3% względem roku 2023. Tymczasem w 2023 roku było wyższe o 2,5% względem roku 2022.
 
Zeszły rok przyniósł rekordowe upały i rekordowe zużycie gazu
 
Wzrost ten był związany z wyjątkowym upałem, elektryfikacją transportu, budynków i przemysłu, a także rozbudową centrów danych. Większość — ale nie całość — tego zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną została zaspokojona przez rosnącą ilość energii pochodzącą ze źródeł zeroemisyjnych. Jeśli chodzi o paliwa kopalne, wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny osiągnał w zeszłym roku rekordowy poziom, podczas gdy wzrost zapotrzebowania na ropę naftową i węgiel spowolnił.
 
Wpływ pogody na zwiększoną konsumpcję energii był przemożny, bo ubiegły rok był najgorętszy w historii pomiarów. Wysokie temperatury wpływają na rynek energii wielopłaszczyznowo. Z jednej strony jej zużycie rośnie bo więcej chłodzimy. Z drugiej strony na przykład wydajność hydroenergetyki, która jest zeroemisyjna spada, bo susza powoduje, że mamy mniej wody. Trzeba ją wówczas zastępować innymi często emisyjnymi źródlami energii.
 
Świat potrzebuje klimatyzacji przez coraz więcej dni w roku
 
W 2024 roku liczba dni, w których świat wymagał uruchomienia chłodzenia była o 6% wyższa niż w 2023 roku i o 20% wyższa niż w latach 2000-2020.
 
IEA szacuje, że 15 % wzrostu zapotrzebowania na energię było spowodowane wpływem warunków atmosferycznych. Szczególny wzrost upalnych dni, a co za tym idzie wzrost konsumpcji energii potrzebnej do chłodzenia zanatowano w zeszłym roku w Chinach i w Indiach.
 
Widać więc wyraźnie, że instalacja nieemisyjnych źródeł energii spwolniła wzrost emisji z sektora elektroenergetycznego, jednak trzeba przyspieszyć ten proces, w związku z rosnącymi temperaturami, aby dalej emisje mogły spadać.
 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]