Polska ma nową umowę pomostową na atom. Ma być korzystniejsza niż poprzednia
- 2 kwietnia 2025 12:39
- Opracował: JK

fot. Pixabay
Wczoraj premier Donald Tusk poinformował, że strona polska zakończyła negocjacje dotyczące umowy pomostowej z amerykańskimi wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Szef rządu stwierdził, że umowa jest dla naszego kraju dużo bardziej korzystna.
Donald Tusk zwrócił uwagę, że poprzedni rząd wyłączył z negocjacji Prokuratorię Generalną, co według niego stawiało nas w trudniejszej sytuacji w trakcie rozmów. Zakończone właśnie negocjacje pozwoliły ustalić m.in. terminy i kary za ich niedotrzymanie.
Premier stwierdził, że Polska chce mieć dobre relacje z Amerykanami, ale nie może na tym tracić.
Partnerem technologicznym budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel. Jednostka powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Ma składać się z trzech reaktorów typu AP 1000, każdy i mocy zainstalowanej 1,25 GW. Łączny koszt projektu to na dziś 192 mld złotych, będzie on częściowo finansowany z polskiego budżetu, a częściowo dzięki kredytom z zagranicznych instytucji finansowych. Pierwszy blok elektrowni ma być gotowy i podłączony do sieci w 2036 roku.
Poprzednia umowa z Amerykanami wygasła 31 marca 2025 roku.