REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Kalifornijski startup zbuduje elektrownię atomową pod ziemią

  • 24 kwietnia 2025 15:52
  • autor: Joanna Kędzierska
Reklama

Startup Deep Fission chce zakopać 15 MW-atowy reaktor 1,5 km pod ziemią. Zdaniem firmy umieszczenie go pod ziemią znacznie obniży koszty budowy atom, jak również zwiększy bezpieczeństwo technologii.
 
Deep Fission deklaruje, że ich jeden reaktor modułowy potrzebuje zaledwie około 75 centymetrowego odwiertu, aby umieścić go na dużej głębokości. Dziesięć takich reaktorów zajmie tylko 1000 m2 przestrzeni, aby wytworzyć 150 MWe, podczas gdy na mniej niż 12 tys. m2 można umieścić 100 reaktorów, które wówczas wygenerują 1,5 GWe.

Deep Fission zamierza składować niebezpieczne związki paliwa jądrowego, jak i napromieniowanej wody głęboko pod ziemią.
 
Podziemne reaktory mają być bezpieczniejsz niż te standardowe
 
Umieszczenie aktywnego reaktora tak głęboko znacznie zmniejsza ryzyko niebezpiecznych awarii reaktorów. Deep Fission szacuje, że ​​pomiędzy reaktorem a powierzchnią znajdowałoby się dziesięć miliardów ton osłony skalnej. Oznacza to, że podziemna część systemu będzie zabezpieczona przed tornadami, tsunami, katastrofami lotniczymi lub celowym atakiem, a nawet przed trzęsieniem ziemi.
 
Brytyjski startup polega na modułowych reaktorach ciśnieniowo-wodnych, co pozwala na łatwe zwiększenie ich ilości przy każdej instalacji. Ciepło powstające w wyniku rozszczepienia atomów uranu jest absorbowane w wodzie pod ciśnieniem około 150 atmosfer, co utrzymuje go w stanie ciekłym nawet w wysokich temperaturach. Podgrzana do bardzo wysokiej temperatury woda jest lekko radioaktywna, wypływa z reaktora i służy do zagotowania czystej wody w innej części elektrowni. Para powstająca z wrzącej wody napędza następnie turbiny generujące energię elektryczną.
 
Pierwsze reaktory mają być gotowe do 2029 roku
 
Reaktory Deep Fission będą wymagały dotankowania ich paliwem co każde 2 lata. Z kolei odpady nuklearne mają być składowane w miejscu wykonania odwiertów, przez które reaktory zostaną umieszczone pod ziemią.
 
Deep Fission zostało stworzone w 2023 roku przez córkę i ojca, Elizabeth i Richarda Mullerów. W pierwszej rundzie finansowania udało im się zgromadzić 4 mln dolarów. W styczniu tego roku startup ogłosił strategiczne partnerstwo z Endeavour Energy, operatorem sieci przesyłowych z Australii. Razem mają oni rozwinąć pierwsze gotowe reaktory do 2029 roku.
 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]