Bałtyccy operatorzy sieci chcą zjednoczyć siły w sprawie offshore'u
- 14 maja 2025 16:11
- Opracowała: JK

fot. WindEurope
Operatorzy systemów przesyłowych z ośmiu krajów leżących nad Morzem Bałtyckim wydali wspólny apel do wzmożenia współpracy transgranicznej w obszarze morskiej energetyki wiatrowej i powiązanej z nią infrastruktury sieciowej.
Potencjał wytwarzania energii na Morzu Bałtyckim z morskiej energetyki wiatrowej wynosi około 93 GW, a obecnie mamy zainstalowane niecałe 5 GW mocy.
Operatorzy zaapelowali, aby wypełnić tę lukę. Dokument opublikowany przez operatorów sieci elektroenergetycznych z Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji został zaprezentowany na wspólnym posiedzeniu ministrów krajów leżących nad Bałtykiem w sprawie planu połączenia międzysystemowego bałtyckich rynków energii w Warszawie.
Celem współpracy operatorów sieci jest opracowanie wspólnego planu działania mającego na celu zwiększenie ilości inwestycji w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim i możliwie najskuteczniejsze udostępnienie energii przez nią wytwarzanej odpowiednim rynkom.
Kwestie bezpieczeństwa i ochrony infrastruktury morskiej także odgrywają kluczową rolę. We wspólnym dokumencie operatorzy zwracają również uwagę na potrzebę zapewnienia znaczących nakładów finansowych na inwestycje i sprawiedliwy podział kosztów, a także na wąskie gardła w łańcuchach dostaw.
Operatorzy proponują cały szereg działań zmierzających do rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej, w tym planowanie regionalne i jego ściślejszą koordynację pomiędzy poszczególnymi państwami, a także mobilizacjęinwestorów prywatnych i stworzenie ukierunkowanych mechanizmów finansowych wspierających offshore przez UE.