REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Branża OZE ma uwagi do rządowego projektu nowelizacji prawa energetycznego

  • 14 maja 2025 22:58
  • Opracowała: JK
Reklama

Według branży OZE rządowy projekt nowelizacji prawa energetycznego wprowadza wiele dobrych zmian do systemu przyłączeń OZE do sieci, ale są w nim też rozwiązania budzące wątpliwości. Rządowy projekt jest po konsultacjach publicznych.
 
Zaproponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiana zobowiązuje przede wszystkim operatorów systemów elektroenergetycznych do publikowania danych m.in. o dostępnych zdolnościach przyłączeniowych, złożonych wnioskach o określenie warunków przyłączeniowych, statusie rozpatrywania wniosków, wnioskach odrzuconych, czy też kryteriach stosowanych do obliczania przepustowości sieci dostępnej dla nowych przyłączeń.
 
Okres ważności warunków przyłączeniowych zostanie skrócony
 
Zgodnie z nowym projektem okres ważności warunków przyłączeniowych do sieci ma zostać skrócony o połowę – do jednego roku. Ubiegający się o takie warunki będą musieli wnosić stosowne kaucje w wysokości zależnej od wnioskowanej mocy. Umowy o przyłączenie do sieci o napięciu powyżej 1 kV mają być rozwiązywane w przypadku, gdy podmiot przyłączany w ciągu 24 miesięcy od zawarcia umowy nie wykaże, że zdobył zgody i pozwolenia niezbędne do realizacji inwestycji objętej umową.
 
Podobnie ma się dziać, jeśli podmiot przyłączany w ciągu 36 miesięcy od zawarcia umowy nie wykaże, że zamówił urządzenia niezbędne do budowy instalacji. W przypadku rozwiązania w tym trybie umowy przyłączeniowej, zwolniona przez nią moc trafi na aukcje.
 
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przyjęło propozycje z zadowoleniem, oceniając, że dotychczasowy stan prawny wymagał pilnych zmian i dostosowania do realiów dynamicznie rozwijającego się rynku OZE. Jednak, według PSEW, część zapisów budzi istotne zastrzeżenia lub wymaga doprecyzowania.
 
Branża obawia się kosztów dla inwestorów OZE
 
- Nie popieramy pomysłu aukcji na moce przyłączeniowe opartych wyłącznie na kryterium ceny, ponieważ mechanizm ten może ograniczać konkurencję, promować projekty ryzykowne, a przede wszystkim podnosić koszty energii dla odbiorców końcowych – podkreśliło stowarzyszenie.
 
 Oceniło, że przyjęta w projekcie obowiązkowa opłata za rozpatrzenie wniosku jest zbyt wysoka. Także proponowana kaucja – 60 zł za kW – jest za wysoka, zwłaszcza, że branża OZE wraz z operatorami systemów ustaliła kompromisową propozycję na ok. 45 zł za kW – wskazała PSEW.
 
Również Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, uznając zmianę przepisów za potrzebną, stwierdziło, że projekt nie rozwiązuje problemu braku możliwości przyłączenia źródeł OZE. Według organizacji proponowane przepisy w praktyce zmniejszą obciążenie operatorów sieci liczbą wniosków, jednocześnie zwiększając istotnie koszty rozwoju projektów. Stowarzyszanie stoi na stanowisku, że wejście w życie proponowanych przepisów bez gruntownych modyfikacji wręcz zatrzyma rozwój nowych projektów OZE realizowanych przez większość małych inwestorów lub firm deweloperskich, gdyż nie będzie ich stać na ponoszenie ryzyka rozwoju bez posiadania warunków przyłączenia.
 
Sztywne terminy realizacji inwestycji nie przysłużą się rozwojowi OZE
 
PSF postuluje usunięcie sztywno określonych terminów, których niespełnienie ma skutkować rozwiązaniem umowy, jeśli przyczyny są niezależne od ubiegającego się o przyłączenie. Stowarzyszenie uważa, że terminy te powinny być regulowane porozumieniem operatora i podmiotu przyłączanego.
 
Z kolei partner współzarządzający w KPMG Law Anna Szczodra pozytywnie oceniła dążenie do zwiększenia transparentności procesu przyłączenia do sieci poprzez obowiązek udostępniania aktualnych danych o dostępnych mocach przyłączeniowych. Może to ukrócić zjawisko składania przez inwestorów wniosków o wydanie warunków „na wszelki wypadek”, korzystna będzie też możliwość składania wniosków o przyłączenie i rozpatrywania wniosków elektronicznie.
 
Ekspertka wskazała też na wątpliwości co do wprowadzenia do umów przyłączeniowych sztywnych terminów, wzrost zaliczki na poczet opłaty przyłączeniowej, wprowadzenie bezzwrotnej opłaty za rozpatrzenie wniosku o wydanie warunków przyłączenia, czy aukcji na uwolnione moce przyłączeniowe.
 
 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]