REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Do jesieni ustawa wiatrakowa będzie przyjęta

  • 15 maja 2025 08:36
Reklama

Ustawa wiatrakowa powinna być przyjęta przez Sejm do jesieni i podpisana, niezależnie od tego, kto będzie prezydentem - ocenił w środę wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Dodał, że projekt dotyczący usprawnienia warunków przyłączenia do sieci powinien niebawem trafić na Radę Ministrów.

Motyka ocenił podczas kongresu Impact w Poznaniu, że teza, jakoby projekt ustawy wiatrakowej był procedowany po cichu "to nieprawda". Jak stwierdził, projekt ten jest w stu procentach transparentny, przejrzysty i dobrze napisany.

"Mam przeczucie graniczone z pewnością, że do kalendarzowej jesieni przyjmiemy tę ustawę w Sejmie i zostanie ona podpisana przez prezydenta. (...) Niezależnie od tego, kto będzie prezydentem (...), bo to nie jest ustawa polityczna, tylko pragmatyczna" - powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Zwrócił uwagę, że trwają również prace nad zmianą procedury związanej np. z wycinką drzew, tak aby regionalne dyrekcje ochrony środowiska lub urzędy szybciej wydawały decyzje dotyczące wycinki. Procedowany jest również projekt ustawy dotyczący usprawnienia warunków przyłączenia do sieci energetycznej oraz kwestie związane z elektromobilnością.

"Myślę, że najbliższe tygodnie to będą tygodnie, w których te projekty - po już uzgodnieniach - będzie można przyjąć na Radzie Ministrów. Daję dwa tygodnie na to" - powiedział Motyka.

Pytany, czy Polsce uda się przesunąć w czasie wprowadzenie unijnej opłaty ETS2 stwierdził, że jest przekonany, że uda się to zrobić. "Na ten temat rozmawiamy już. Jest, wręcz (...) zrozumienie co do tego" - dodał.

6 marca projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, tzw. ustawy wiatrakowej, został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

W swojej zasadniczej części znosi on wprowadzoną w 2016 r. zasadę 10H, czyli zakaz budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości, wraz z wirnikiem, od zabudowań mieszkalnych. Obecne brzmienie przepisów dopuszcza pod pewnymi warunkami zmniejszenie tej odległości do 700 m. Projektowane przepisy mają wyznaczyć odległość minimalną 500 m.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]