Nowe instalacje OZE mogą zawojować rynek. Są bardziej wszechstronne chociaż niszowe
- 15 maja 2025 20:21
- Opracowała: JK

fot. Solhyd
W dobie transformacji energetycznej trwają nieustannie badania i rozwój nowych technologii OZE, tak by były one coraz bardziej wydajne i wszechstronne. Głównym celem jest oczywiście uzyskanie jak największej ilości energii, na którą świat ma niepochamowany apetyt, ale także zmniejszyć ich oddziaływanie na środowisko.
W miarę rozwoju technologii klasyczne panele fotowoltaiczne stają się coraz lepsze i ta sama ich ilość pozwala nam na produkcję większej ilości energii niż na początku ich rozwoju. Podobnie jest z turbinami wiatrowymi. Firmy je produkujące prześcigają się w tworzeniu coraz wyższych wież i coraz dłuższych łopat, które są w stanie generować znacznie więcej energii niż starsze modele.
Prócz większej mocy instalacji powstają jednak także ich coraz bardziej złożone wersje, na przykład hybrydowe panele fotowoltaiczne wytwarzające jednocześnie energię elektryczną i wodór z pary wodnej w powietrzu.
Jak zmienić energię ze słońca w wodór?
Podobne rozwiązania oferuje już energetyka wiatrowa, w postaci bezłopatowych turbin wiatrowych, które eliminują wady dotychczasowych gigantycznych ich odmian, jednocześnie zwiększając sprawność energetyczną. Pierwszy pomysł wykorzystania paneli słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej z jednoczesną produkcją wodoru pojawił się w 2016 roku, ale przewidziano je już w 1992 roku, kiedy nawet fotowoltaiki nie instalowano. Zastosowanie techniczne tej technologii zaprezentowała w zeszłym roku belgijska firma Solhyd. Zyskało nie tylko zainteresowanie opinii publicznej, ale także inwestorów, co daje szansę na jego upowszechnienie.
Rozwiązanie polega na tym, że energia elektryczna z górnej warstwy panelu słonecznego jest wykorzystywana do obracania katalizatorów, które następnie rozkładają wydobyte cząsteczki powietrza i wody. Proces ten zachodzi niezależnie od wody w stanie ciekłym, a także nie jest powiązany z siecią energetyczną, co czyni go samodzielnym systemem do wytwarzania wodoru.
W klimacie Europy północno-zachodniej Europy jeden tego rodzaju moduł solarny może wygenerować od 6 do 12 kg wodoru rocznie.
Turbina bez łopat: ciszej i taniej
Innym ciekawym rozwiązaniem jest pionowa turbina wiatrowa firmy Harmony Turbine z USA. Składa się ona ze stałych struktur, które wibrują kiedy wieje wiatr, jednocześnie zamieniając energię kinetyczną w energię elektryczną.
Główną zaletą bezłopatowych turbin wiatrowych jest to, że pozwalają eliminować potrzebę stosowania ruchomych części,a to minimalizuje potrzebę konserwacji, co zmniejsza ich koszty utrzymania. Ponadto pracują znacznie ciszej, co jest ich ogromną zaletą.
Tego rodzaju turbiny będą też opłacalną opcją dla właścicieli domów prywatnych, redukując wszystkie koszty utrzymania, zwłaszcza, że są dużo mniejsze od klasycznych turbin wiatrowych.