W zeszłym roku wiatraki wykręciły rekord, mimo wielu trudności
- 18 maja 2025 14:46
- Opracowała: Joanna Kędzierska

fot. Pixabay
Według danych Globalnej Rady ds. Energii Wiatrowej (GWEC) w zeszłym roku energetyka wiatrowa zainstalowała rekordowe 127 GW nowych mocy. To dotychczas największa ilość w okresie roku.
Jak podaje GWEC w ubiegłym roku 29 dostawców zainstalowało 23 098 turbin. Udało się to pomimo licznych trudności natury ekonomicznej i politycznej, których doświadczała branża.
Dane liczbowe opublikowano w rocznym raporcie GWEC Supply Side Data. Według prognoz rady branża wiatrowa w dalszym ciągu ustanawia nowe roczne rekordy instalacji i taką tendencję będziemy obserwować nadal w nadchodzących latach.
Biurokracja to dla branży wiatrowej walka z wiatrakami
Głównymi wyzwaniami dla branży są bariery biurokratyczne, rynkowe czy mechanizmy zamówień publicznych. Powodują one, że nowe moce w wietrze są dodawane zbyt wolno. W Polsce na przykład od decyzji inwestycyjnej do oddania gotowej farmy wiatrowej upływa średnio 8 lat. Przy czym sama budowa to około roku, a resztę czasu pochłaniają formalności.
Chociaż niektórzy światowi producenci turbin wiatrowych osiągnęli w 2024 r. dodatnią marżę EBIT, to po raz pierwszy od 2021 r., ponad połowa zachodnich i kilku chińskich dostawców turbin wiatrowych odnotowalła ujemną dynamikę zysku netto rok do roku.
Dyrektor GWEC, Ben Backwell, powiedział: „Ten nowy rekord instalacji jest świadectwem kluczowej roli, jaką odgrywa energetyka wiatrowa w transformacji energetycznej i ochronie ludzi przed coraz wyższymi kosztami energii spowodowanymi głównie zmiennością cen paliw kopalnych.
Chiny depczą europejskiej branży wiatrowej po piętach
Jego zdaniem rządy muszą pilnie podjąć działania, aby znacznie szybciej przechodzić na odnawialne źródła energii i usunąć bariery we wdrażaniu inwestycji. Wiąże się to chociażby z większymi inwestycjami w sieci. Backwell uważa, że świat może instalować w wietrze 380 GW rocznie do końca tej dekady.
W 2024 roku wszystkie rekordy wiatrowe należały do Chin. Po raz pierwszy czterech największych dostawców turbin wiatrowych na świecie pochodziło właśnie z państwa środka, a pierwszą piątkę uzupełniła duńska firma Vestas.
W 2024 r. w Europie dominowali europejscy dostawcy z 92-procentowym udziałem w rynku, czyli o 4% wyższym niż w 2023 r. Vestas, Nordex Group, Siemens Gamesa, Enercon i GE Vernova należały do piątki największych dostawców turbin na starym kontynencie.