Nowe prawo energetyczne ma być łaskawsze dla przemysłu
- 18 maja 2025 20:28
- Opracowała: JK

fot. Pixabay
W ostatni piątek rząd opublikował nowe założenia zmian w Prawie energetycznym. Projekt zakłada stworzenie Stref Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu, gdzie będą obowiązywać preferencyjne taryfy na energię elektryczną dla przemysłu energochłonnego.
Specjalne strefy mają powstać na mocy rozporządzenia Ministra Przemysłu. Mają w nich obowiązywać preferencyjne taryfy przemysłowe na energię elektryczną. Jednak to nie wszystkie ułatwienia proponowane przez rząd. Rada Ministrów chce także w specjalnych strefach skrócić terminy wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę i wydawania warunków przyłączeniowych do sieci.
Nowy projekt zakłada również ograniczenie opłat sieciowych i zwolnienie przedsiębiorców energochłonnych z opłaty solidarnościowej.
Strefy są odpowiedzią na fakt, że polski przemysł energochłonny jest skoncentrowany w określonych lokacjach, a część wycofywanych elektrowni węglowych znajduje się w centralnej i południowej Polsce, stąd konieczne jest przyjęcie rozwiązań ułatwiających tym przedsiębiorcom dostęp do taniej energii z odnawialnych źródeł.
W grupie, którą ma objąć ustawa znajdą się; przedsiębiorstwa energetyczne dostarczające energię do przedsiębiorstw energochłonnych za pośrednictwem linii bezpośredniej; przedsiębiorstwa z zawartymi przedwstępnymi długoterminowymi umowami dotyczącymi energii elektrycznej; firmy energochłonne o rocznym zużyciu energii elektrycznej co najmniej 100 GWh, a także przedsiębiorstwa planujące budowę magazynów energii na potrzeby stabilizacji profilu.
Rząd planuje przyjąć projekt ustawy na drugi kwartał tego roku.