Jest przełomowa decyzja dla polskiego offshore’u. Powstanie kolejna farma na Bałtyku
- 20 maja 2025 12:48
- Opracowała: JK

fot. Pixabay
Wczoraj grupa Polenergia i Equinor podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące budowy dwóch morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3, co oznacza, że rozpoczynają ich budowę.
Inwestycje będą kosztować ok. 27 mld dolarów, a energię zaczną generować już w 2028 roku. Łączna moc zainstalowana farm wyniesie 1,44 GW i będą się one składać ze 100 turbin produkcji niemieckiej Siemens Gamesy. Każda będzie mieć 260 m wysokości, czyli więcej niż ma Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Obydwie farmy będą w stanie wytworzyć ilość energii potrzebną do zasilenia 2 mln gospodarstw domowych rocznie, co pokazuje skalę inwestycji. Farmy zostaną zbudowane w odległości 37 km i 22 km od brzegu Morza Bałtyckiego.
Aby były w stanie przesyłać energię powstaną dwie morskie stacje elektroenergetyczne każda o mocy 720 MW i dwie lądowe stacje elektroenergetyczne i podziemna linia kablowa o długości 14 km. Zostaną one podłączone do sieci elektroenergetycznej za pomocą stacji PSE Słupsk Wierzbięcino.
Equinor i Polenergia zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców do budowy farm, w tym polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom. Obydwie farmy mają być eksploatowane przez 30 lat, jednak istnieje możliwość przedłużenia ich żywotności poprzez niezbędne modernizacje.
Baltica 2 i Baltica 3 powstają w ramach pierwszej fazy rozwoju polskich, morskich farm wiatrowych, podczas której zbudowane zostanie łącznie 7 farm offshore’owych. Niedawno decyzje inwestycyjną ogłosiła grupa PGE i duński Orsted, które budują farmę Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Farmę morską Baltic Power o mocy 1,2 GW konstruuje także Orlen z Northland Power.