Jest kolejny przełom w sprawie SMR-ów w USA. W tle współpraca z Polską
- 21 maja 2025 20:08
- Opracowała: Joanna Kędzierska

fot. Tennessee Valley Authority
Tennessee Valley Authority, amerykańska, federalna firma energetyczna złożyła wniosek do Amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego o pozwolenie na budowę małego reaktora modułowego typu BWRX-300 produkcji GE Vernova Hitachi Nuclear Energy. To pierwszy złożony wniosek na budowę SMR-a w historii USA.
Jest to krok milowy dla technologii, która dotychczas pozostawała jedynie w fazie testów i projektowania. Ma to niebagatelne znaczenie dla Polski i spółki Orlen Synthos Green Energy, która chce budować SMR-y także w naszym kraju i jest w amerykański projekt zaangażowana.
Amerykański reaktor powstanie w Clinch River, które zostało wyznaczone przez władze Tennessee.
Tennessee Valley Authority (TVA) stanie się w ten sposób pierwszym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej w USA, które złożyło wniosek o pozwolenie na budowę technologii BWRX-300.
TVA zainwestowała w standardową konstrukcję BWRX-300 w ramach umowy o współpracy technicznej z Ontario Power Generation, a także polską firmą Orlen Synthos Green Energy i GE Vernova Hitachi Nuclear Energy (GVH, dawniej GE Hitachi Nuclear Energy, GEH).
SMR – to reaktory o mniejszej i modułowej konstrukcji w porównaniu do tradycyjnych dużych reaktorów jądrowych. Ich mniejszy rozmiar powoduje, że można je zbudować szybciej niż te duże. Są też łatwiejsze w obsłudze i lepiej wpasowują się w krajobraz ze względu na niewielkie rozmiary.
Prócz złożenia wniosku o pozwolenie na budowę TVA przygotowała i przedłożyła raport środowiskowy projektu Komisji Dozoru Jądrowego. Według firmy przygotowanie terenu pod SMR może rozpocząć się już w 2026 r.
Konstrukcja BWRX-300 to chłodzony wodą reaktor SMR z naturalnym obiegiem o mocy 300 MWe. Wyposażony jest w pasywne systemy bezpieczeństwa. Na początku tego miesiąca kanadyjska prowincja Ontario zatwierdziła rozpoczęcie budowy pierwszego z czterech reaktorów BWRX-300 planowanych na terenie Darlington New Nuclear Project.