Szwedzki parlament poparł finansowanie budowy atomu nowej generacji
- 22 maja 2025 14:26
- Opracowała: Joanna Kędzierska

fot. Vattenfall
Wczoraj szwedzki parlament uchwalił ustawę umożliwiającą finansowanie reaktorów jądrowych nowej generacji. Zdaniem rządu mają one kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2045 r.
Szwedzki rząd planuje budowę czterech wielkoskalowych reaktorów – o mocy zainstalowanej około 5 GW – lub instalację takiej samej ilości mocy w małych reaktorach modułowych (SMR), które chce budować także i Polska.
Połowa z tych mocy ma zostać podłączona do sieci do 2035 r. - Potrzebujemy bardziej stabilnej, wolnej od paliw kopalnych energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie – powiedziała minister energii i wicepremier Ebba Busch.
Szwecja ma obecnie sześć reaktorów, a wszystkie zbudowano w latach 70. i 80. XX wieku. Produkcja energii elektrycznej jest już prawie całkowicie wolna od paliw kopalnych, przy czym hydroenergetyka odpowiada za około 40% miksu energetycznego, energetyka jądrowa 30% i energetyka wiatrowa za 20%.
Jednak w ciągu najbliższych dwóch dekad zapotrzebowanie na energię elektryczną podwoi się i wyniesie 300 terawatogodzin rocznie. Rząd uważa, że bez energii jądrowej nowe kluczowe gałęzie przemysłu, takie jak produkcja ekologicznej stali, biopaliw i wodoru na dużą skalę, będą miały problem z przetrwaniem.
Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować nowy program nuklearny ani w jaki sposób koszty zostaną podzielone na konsumentów energii. W zeszłym roku szacowano, że może on wymagać finansowania rzędu 31–62 miliardów dolarów. Gwarancje na ceny energii obowiązywałyby przez 40 lat.