Francuska firma ogłosiła w Warszawie produkcję cylindrów ze wzobogaconym uranem
- 22 maja 2025 17:21
- Opracowała: Joanna Kędzierska

fot. Orano
Orano wcześniej Areva rozpoczęła produkcję cylindrów 30B-10 służących do transportu sześciofluorku uranu wzbogaconego do 10%.
Firma ogłosiła to podczas konferencji World Nuclear Supply Chain odbywającej się w Warszawie. Cylindry typu 30B, które są obecnie używane do transportu sześciofluorku wzbogaconego uranu (UF6) na całym świecie, są certyfikowane wyłącznie w przypadku uranu wzbogaconego do 5% w izotop rozszczepialnego uranu-235, znanego jako uran niskowzbogacony (LEU).
Jest to maksymalny poziom wzbogacenia stosowany obecnie w komercyjnych elektrowniach jądrowych. Trwają jednak prace nad paliwami jądrowymi o wyższym poziomie wzbogacenia, które umożliwią dłuższą i wydajniejszą pracę komercyjnych reaktorów lekko-wodnych.
Materiał znany jako LEU+, zawiera wzbogacenia o 5–10% uranu-235.
Nowe typy paliw, a także ewolucja rynku małych reaktorów modułowych, które będą wymagały wzbogacenia uranu do 20%, oznaczają, że potrzebne będą nowe rozwiązania do jego transportu, a na razie nie są one dostępne na rynku
Cylinder Orano 30B-10 – który firma wcześniej nazywała także 30B-X – stanowi wyposażenie innowacyjnego pakietu DN30-X, który uzyskał licencję w marcu 2023 r. od amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego. Pakiet DN30-X łączy w sobie właściwości istniejącego opakowania zbiorczego DN30 z nowym cylindrem 30B-10, który zawiera system kontroli stanu krytycznego wykorzystujący pręty ze stali borowanej, aby zapobiec wystąpieniu stanu krytycznego i umożliwić bezpieczny transport wyższych wzbogaceń.