UE pozyska surowce krytyczne z Kanady, Zambii i Ukrainy. Znamy listę 13 projektów
- 6 czerwca 2025 09:48
- autor: Rafał Wąsowicz

fot. pixabay
Komisja przyjęła listę 13 projektów strategicznych dotyczących surowców strategicznych zlokalizowanych poza UE, w tym w krajach lub terytoriach zamorskich. Projekty strategiczne zdywersyfikują źródła dostaw UE i zwiększą bezpieczeństwo gospodarcze. Dziesięć projektów dotyczy surowców krytycznych takich jak lit, nikiel, kobalt, mangan i grafit. Szacowany koszt inwestycji kapitałowej to około 5,5 mld EUR.
Ta inicjatywa uzupełnia listę 47 projektów strategicznych w UE, przyjętą 25 marca 2025 r. Łącznie wszystkich 60 projektów strategicznych przyczyni się do konkurencyjności przemysłu UE, a w szczególności sektorów takich jak elektromobilność, energia odnawialna, obronność i lotnictwo. Projekty te są pierwszymi wynikami wdrożenia ustawy o surowcach krytycznych, która weszła w życie w maju 2024 r.
Od Madagaskaru po Grenlandię
Spośród 13 projektów strategicznych siedem znajduje się w Kanadzie, Grenlandii, Kazachstanie, Norwegii, Serbii, Ukrainie i Zambii, z którymi UE ma strategiczne partnerstwo w zakresie łańcuchów wartości surowców. Pozostałe znajdują się w Brazylii, na Madagaskarze, w Malawi, Nowej Kaledonii, Republice Południowej Afryki i Zjednoczonym Królestwie.
Lit, kobalt, mangan i grafit
Dziesięć z tych projektów strategicznych dotyczy surowców niezbędnych do pojazdów elektrycznych, baterii i magazynowania baterii, takich jak lit, nikiel, kobalt, mangan i grafit. Dwa projekty strategiczne obejmują wydobycie pierwiastków ziem rzadkich, które odgrywają kluczową rolę w produkcji wysokowydajnych magnesów stosowanych w turbinach wiatrowych lub silnikach elektrycznych do technologii energii odnawialnej i elektromobilności.
Miedź, wolfram i bor
W połączeniu z trzema projektami strategicznymi w UE, które obejmują przetwarzanie pierwiastków ziem rzadkich, te dodatkowe projekty strategiczne będą w stanie zwiększyć bezpieczeństwo dostaw pierwiastków ziem rzadkich do UE. Projekty strategiczne obejmują również miedź, wykorzystywaną od sieci energetycznych po mikroelektronikę, wolfram i bor, wykorzystywane w sektorach motoryzacyjnym, energii odnawialnej, lotnictwa i obrony.
Szacuje się, że 13 projektów strategicznych spoza UE, aby rozpocząć działalność wymaga ogólnej inwestycji kapitałowej w wysokości 5,5 mld EUR. Ustawa o surowcach krytycznych weszła w życie 23 maja 2024 r.