Sefako i E2S Power podpisały umowę na produkcję magazynów energii cieplnej
- 2 lipca 2025 12:32

fot. Sefako
Sefako i szwajcarska firma E2S Power zawarły umowę licencyjną na produkcję magazynów energii cieplnej. Współpraca dotyczy wdrożenia w Polsce technologii przekształcania energii elektrycznej w ciepło użytkowe. Produkcja ma ruszyć na początku 2026 roku.
W siedzibie Fabryki Kotłów Sefako S.A. w Sędziszowie (Świętokrzyskie) podpisano we wtorek umowę licencyjną z firmą E2S Power ze Szwajcarii. Współpraca dotyczy wdrożenia technologii magazynowania energii cieplnej z wykorzystaniem energii elektrycznej. Rozwiązanie - jak podkreślili sygnatariusze porozumienia - po raz pierwszy pojawi się na rynku polskim.
Technologia opracowana przez E2S Power pozwala magazynować nadmiar energii z odnawialnych źródeł lub w godzinach niskich cen energii, przekształcając ją w ciepło. Następnie energia ta wykorzystywana jest do produkcji pary technologicznej. System przeznaczony jest głównie dla odbiorców przemysłowych oraz sektora ciepłowniczego. Jednostkowa pojemność magazynu wynosi 5 MWh.
Jak poinformował Sławomir Kosiba, prezes zarządu Sefako, podpisana umowa oznacza dla spółki wejście w nowy obszar działalności i rozszerzenie portfolio produktów. "Umowa ta daje nam wyłączne prawa do wdrażania tej technologii na rynku polskim oraz na wybranych rynkach europejskich" - podkreślił.
Zgodnie z zapowiedziami, seryjna produkcja pierwszych jednostek ma ruszyć z początkiem 2026 roku, choć możliwe jest wcześniejsze wdrożenie. Sefako nie planuje rozbudowy zakładu - produkcja zostanie uruchomiona w oparciu o istniejącą infrastrukturę i obecny zespół pracowników, liczący ok. 900 osób.
Technologia, jak zaznaczył Kosiba, wpisuje się w potrzeby dekarbonizacji i wyzwania transformacji energetycznej. "Zielona transformacja to już nie przyszłość - to konieczność. A szybki wzrost udziału odnawialnych źródeł energii pociąga za sobą problemy ze stabilnością systemów elektroenergetycznych. Przykłady z Hiszpanii pokazują, że te wyzwania muszą szybko znajdować realne rozwiązania. Do tego dochodzą wymogi dekarbonizacji - szczególnie odczuwalne na rynku krajowym" - zauważył.
Z kolei Sasha Savić, prezes E2S Power, wskazał na potencjał rynku, w tym przemysłowego ciepła, który obecnie szacowany jest na 5-10 mld dol. rocznie."A jeśli uwzględnimy przekształcanie istniejących aktywów opartych na paliwach kopalnych oraz działania na rzecz dekarbonizacji, to ten rynek może osiągnąć wartość od 20 do 50 mld dol rocznie w nadchodzących latach. Nie zapominajmy, że ciepło przemysłowe odpowiada za 20-25 proc. globalnych emisji w dwutlenku węgla" - zaznaczył.
Savić wyjaśnia, że stosowane rozwiązanie polega na pobieraniu energii elektrycznej wtedy, gdy jest ona dostępna z odnawialnych źródeł. Następnie energia przekazywana jest do magazynu, który zamienia prąd na ciepło i gromadzi je w grafitowych blokach. Kiedy potrzebna jest energia, blok grafitowy oddaje swoje ciepło, które zamienia się w parę wodną. Rurociągi prowadzące parę są osadzone w graficie, więc ciepło przechodzi bezpośrednio z bloku do pary.
W systemie nie stosuje się żadnych dodatkowych urządzeń pomocniczych, takich jak wentylatory czy dmuchawy, co pozwala osiągać wysoką efektywność. Sawić zaznaczył, że sprawność konwersji energii elektrycznej na ciepło wynosi 99 proc.
Współpraca Sefako i E2S Power obejmuje rynek polski oraz Ukrainę. Planowana jest również ekspansja na kolejne rynki europejskie. Umowa licencyjna ma charakter bezterminowy.