REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wrocławski startup testuje latawce do pozyskania energii wiatrowej OZE

  • 3 lipca 2025 08:34
  • Opracował: RW
Reklama

Wrocławska firma Njord Energy w Omanie testuje pierwszy mobilny system OZE.  W skrócie chodzi o latawce, które produkują energię z wiatru. W skali roku system AWES Njord 50 kW generuje około 360 600 kWh, co pozwala zasilić w energię elektryczną od 100 do 120 standardowych domów. Uruchomienie całego systemu trwa zaledwie 48. Technologią zainteresował się rząd USA.

Firma Njord Energy, to tegoroczny laureat konkursu „30 kreatywnych Wrocławia”, który stworzył innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące autonomiczne latawce do efektywnego pozyskiwania energii wiatrowej. Produkcja pierwszej serii komercyjnej zaplanowana jest na 2026 rok. A już w najbliższych miesiącach pierwszy system demonstracyjny trafi do regionu Musandam w Omanie. Airborne Wind Energy Systems (AWES) to pionierskie rozwiązanie, które opracowali inżynierowie z Wrocławia.

Prąd z latawców w 48 godzin

Innowacyjny system, który generuje prąd za pośrednictwem autonomicznych latawców, wykorzystuje silne i stabilne wiatry na wysokości 200 - 500 metrów.

„Charakteryzuje się doskonałą efektywnością energetyczną dochodzącą do 70%, czyli o prawie 50% wyższą niż ta typowa dla małych, przydomowych, turbin wiatrowych” – chwalą się konstruktrzy.

W skali roku system AWES Njord 50 kW generuje około 360 600 kWh, co pozwala zasilić w energię elektryczną od 100 do 120 standardowych domów. Latawce generujące prąd działają do 10 m do 1000 m od platformy startowej, a uruchomienie całego systemu trwa zaledwie 48 godzin i co istotne, nie wymaga dużych inwestycji.

Njord Energy przetestuje system w Omanie

Model Njord Energy zakłada dostarczanie mobilnych systemów wiatrowych jako rozwiązania „plug-and-play” dla regionów o trudnym dostępie do energii, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże, a budowa klasycznych turbin nieopłacalna lub wręcz niemożliwa.

Sebastian Szymański z Njord Energy podkreśla, że takim właśnie miejscem jest zlokalizowany w północnym Omanie Musandam. Region cechuje się dużym zapotrzebowaniem na zieloną energię, niezbędną do budowy niezależnej infrastruktury energetycznej, a równocześnie ukształtowanie terenu ogranicza budowę tradycyjnych turbin wiatrowych.

Są tam natomiast znakomite warunki wiatrowe - przez ponad 200 dni w roku wiatr osiąga tam prędkość powyżej 50 km/h. Te warunki właśnie sprawiły, że to Oman został wybrany jako pierwsze na świecie miejsce, gdzie wrocławianie przetestują swój pionierski system.

Czekają w Rwandzie, Kenii i Indiach

- Podpisanie umowy z Musandam Global Investment to przełomowy krok w wielu wymiarach, a jej beneficjantami są wszystkie strony. Dla nas to przede wszystkim szansa na testowanie naszego systemu demonstracyjnego, eksport polskiej technologii, która przyczyni się do współtworzenia zupełnie nowego rynku oraz klucz otwierający drzwi do współpracy z kolejnymi partnerami - tłumaczy Sebastian Szymański z Njord Energy.

Firma prowadzi obecnie rozmowy w sprawie pilotaży, m.in. w Rwandzie, Kenii i Indiach. Technologią interesują się również przedstawiciele rządów USA, Columbii, państw Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]