REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Unia ma nowy cel klimatyczny. Polska jest przeciw

  • 3 lipca 2025 18:56
  • Opracowała: JK
Reklama

Komisja Europejska przedstawiła nowy, pośredni cel dotyczący polityki klimatycznej bloku. Proponuje, by do 2040 roku wspólnota ograniczyła emisje gazów cieplarnianych o 90%, względem poziomu emisji z 1990 roku.
 
Jest to cel pośredni, ponieważ wcześniej kraje wspólnoty zgodziły się na  ograniczenie emisji o 55% względem 1990, do końca tej dekady oraz zobowiązały się do osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku. Nie było jednak celu, który określałby cięcie emisji pomiędzy tymi datami.
 
Polska nie jest gotowa na tak ambitny cel
 
Określając ten cel Komisja Europejska kierowała się zaleceniami unijnej rady doradczej ds. klimatu, która uznała, że 90 proc. to absolutne minimum, jeśli Europa poważnie myśli o neutralności klimatycznej. Rada złożona jest z naukowców zajmujących się zmianą klimatu i polityką klimatyczną.
 
Przyjęciu propozycji sprzeciwiają się Francja, Węgry i Polska, za są natomiast Niemcy, Dania, Szwecja oraz Hiszpania. Komentując środową propozycję KE ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska na antenie Polsat News przekazała, że - Polska nie poprze tak przedstawionego celu, nawet z tymi dodatkowymi elementami, z prostego powodu: nie jesteśmy na to gotowi i Komisja Europejska o tym wie.
 
Jeśli chodzi o dodatkowe elementy wspomniane przez ministrę to Komisja Europejska zaproponowała, żeby 3 punkty procentowe z celu do 2040 roku można było od 2036 r. zrealizować poprzez zakup „wysokiej jakości” kredytów węglowych, wynikających z dodatkowych działań klimatycznych poza UE, dostępnych na wspieranym przez ONZ globalnym rynku. To oznacza outsourcing redukcji emisji na poziomie 150 milionów ton CO₂. 
 
Lotnictwo i przemysł ma skorzystać z technologii wychwytu CO2
 
Według propozycji przemysł ciężki i krajowe linie lotnicze, które są objęte systemem limitów emisji, który do końca lat 30. zostanie wyzerowany mogłyby kontynuować działalność, licząc na trwałe usuwanie CO₂ z atmosfery (np. przez technologie wychwytu bezpośredniego z powietrza lub z biomasy) i jego magazynowanie (np. w wyeksploatowanych złożach gazu na dnie morskim).  
 
KE chce także wprowadzenia tzw. elastycznosci międzysektorowej, która miałaby pozwolić branżom, które przekroczą swoje cele, kompensować braki innych. Propozycja ta wynika z faktu, że niektóre sektory jak budownictwo mieszkaniowe czy transport drogowy poczyniły niewielkie postępy jeśli chodzi o redukcję emisji.
 
Z oficjalnym przedstawieniem nowego celu KE poczeka do 2026 roku
 
Ze względu na wysokość emisji kumulatywnych liczonych od 1751 roku do dziś to UE jako jeden blok gospodarczy jest w największym stopniu odpowiedzialna za zmianę klimatu, zaraz po Stanach Zjednoczonych, ponieważ wyemitowała najwięcej gazów cieplarnianych w skali globalnej, dlatego jej derkabonizacja jest kluczowa. Trzecim największym emitentem, jeśli chodzi o emisje kumulatywne są Chiny. Na razie emisje zaczęły spadać tylko w UE i w Chinach.
 
Nowy pakiet legislacyjny, mający wyznaczyć drogę do realizacji 90- procentowego celu i nieformalnie nazwany „Fit for 90”, ma zostać przedstawiony w drugiej połowie 2026 roku – zapowiedział wysoki rangą unijny urzędnik

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]