REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Badania nad lokalizacjami drugiej atomówki potrwają conajmniej 4 lata. Są dwie opcje

  • 4 lipca 2025 19:59
  • Opracowała: Joanna Kędzierska
Reklama

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oznajmiła, że rozpoczęły się już badania geologiczne dwóch lokalizacji przyszłej, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Pod uwagę brane są Konin oraz Bełchatów.
 
Takie badania trwają, bo standardowo liczy się, że to jest okres około 4 lat. Te badania zostały już przygotowane, bo my jesteśmy w trakcie tego procesu, a nie na jego końcu, ale jak podejmiemy taką decyzją szczegółową, po określeniu wszystkich elementów bezpieczeństwa, to poinformujemy o tym publicznie – powiedziała Czarnecka.
 
Decyzja lokalizacyjna najwcześniej w 2027 roku
 
W związku z tym z pewnością nie poznamy decyzji dotyczącej drugiej lokalizacji wcześniej niż w 2027 roku, wówczas budowa pierwszego bloku mogłaby rozpocząć się w 2032 roku. Oczywiście uprzednio trzeba by znaleźć na elektrownie środki i wykonawcę.
 
Badania geologiczne są konieczne przed rozpoczęciem takiej inwestycji. Wykonuje się je przed decyzją o jakimkolwiek przedsięwzięciem budowlanym. W przypadku elektrowni jądrowej są one szczególnie ważne, ze względu na specyficzne warunki jakie lokalizacja powinna spełniać, wziąwszy pod uwagę ryzyko radiacyjne.
 
Trzeba więc poznać właściwości gruntu i warunki wodno-gruntowe na danym terenie. Szczególnie istotne są brak aktywności sejsmicznej i odpowiednie zasoby wodne, bo te są niezbędne do chłodzenia reaktorów.
 
Konin ma nad Bełchatowem naturalną przewagę
 
Jeśli chodzi o Konin-Pątnów to jest to nie ma ryzyka aktywności sejsmicznej. Ma też atrakcyjne warunki hydrologiczne, ponieważ lokalizacja jest otoczona naturalnymi zbiornikami wodnymi, jak Jezioro Gosławskie, Jezioro Pątnowskie czy Jezioro Mikorzyńskie. Zasoby wodne są więc dośc spore.
 
Konin ma więc zasoby do chłodzenia reaktorów. Z tym, że oczywiście należy pamiętać, że w Polsce od wielu lat panuje susza, a więc stany rzek i jezior stają się coraz niższcze, zwłaszcza latem. Ponadto ekstremalne temperatury mogą powodować, że woda w jeziorach i rzekach będzie za gorąca by chłodzić reaktory, co ma obecnie miejsce w przypadku niektórych elektrowni we Francji i Szwajcarii. Warto dodać, że w przypadku Konina istnieje infrastruktura zasilająca, w tym rozdzielnia 400kV.
 
Bełchatów ma infrastrukturę energetyczną i doświadczoną kadrę

W przypadku Bełchatowa woda może być problemem ponieważ w lokalizacji tej nie występują naturalne zbiorniki wodne, więc realizacja projektu może wymagać inwestycji w alternatywne rozwiązania jak chłodzenie powietrzne czy budowa sztucznych zbiorników. Do chłodzenia reaktora mogłaby zostać wykorzystana woda z wyrobiska kopalnego oraz ujęć z Warty i Pilicy, jednak znowu należy pamiętać o zmianie klimatu, która powoduje wysychanie rzek i zbiorników wodnych.

Natomiast do niewątpliwych zalet Bełchatowa należy fakt, że już obecnie znajduje się w tej lokalizacji największa elektrownia węglowa w Europie, której działalność będzie musiała zostać wygaszona ze względu na proces odchodzenia od paliw kopalnych. Istnieje więc infrastruktura, która może stanowić bazę pod budowę atomówki.
 
Bełchatów posiada wyprowadzenie mocy na poziomie 5,5 GW, sieci przesyłowe. A to nie jedyna zaleta Bełchatowa, bo ze względu na obecność elektrowni dostąpna jest też wysoko wykwalifowana kadra inżynierska, która mogłaby po przekwalifikowaniu wspierać pracę elektrowni jądrowej. Ponadto wśród społeczności Bełchatowa istnieje duże poparcie dla realizacji takiego projektu, bo przywykli oni dużego zakładu energtycznego,  a wielu mieszkańców Bełchatowa chce zachować zatrudnienie po odejściu od węgla.
 
Ostatecznej decyzji lokalizacyjnej nie poznamy jednak zapewne wcześniej niż w 2027 roku.
 
 
 
 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]