KGS i Orlen podpisały porozumienie na rzecz rozwoju rynku biometanu
- 15 lipca 2025 10:44
- Opracował: RW

fot. KGS
Krajowa Grupa Spożywcza i Orlen podpisały porozumienie na rzecz rozwoju rynku biometanu. Dokument obejmujące m.in. budowę instalacji do produkcji biometanu. Rozwiązanie pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, a także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz poprawy stabilności sytemu energetycznego.
Porozumienie podpisane przez KGS i ORLEN obejmuje współpracę w optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów, w tym odpadów rolniczych i poprodukcyjnych oraz zabezpieczenie areałów do nawożenia pofermentem – produktem pochodzącym z biogazowni rolniczych.
Partnerzy chcą także wspólnie rozwinąć produkcję biometanu. Pierwszym krokiem na tej drodze będzie identyfikacja miejsc potencjalnie odpowiednich dla budowy instalacji do produkcji tego paliwa. Najpierw przenalizowane zostaną grunty należące do KGS, ale spółki nie wykluczają innych lokalizacji, które będą odpowiednie do realizacji inwestycji.
– Współpraca z Orlenem to kluczowy element naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Produkcja biometanu pozwala nam nie tylko wspierać transformację energetyczną, ale również przyczyniać się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki temu, jako Krajowa Grupa Spożywcza, możemy wykorzystywać nasz potencjał w obszarze rolnictwa do tworzenia czystej energii i wspierania lokalnych społeczności – podkreślił Leszek Świętochowski, Prezes Zarządu KGS.
KGS i Orlen będą również współpracować przy produkcji i dystrybucji biometanu, w tym pozyskaniu wymaganych zgód administracyjnych i odpowiednich certyfikatów, potwierdzających pochodzenie wytworzonego paliwa.
– Inwestycje w biometan to kolejny krok w naszym dążeniu do innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Dzięki tej współpracy wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne, redukujemy nasz ślad węglowy i twórczo podchodzimy do gospodarki cyrkularnej, zamieniając odpady w czystą energię – dodała Olga Adamkiewicz, Członek Zarządu KGS.
Podpisanie dokumentu stanowi element szerszego procesu transformacji energetycznej i jest zgodne z celami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Produkcja biometanu z surowców odpadowych umożliwia redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększa niezależność energetyczną sektora oraz wspiera budowę niskoemisyjnej gospodarki.