REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Brak sieci główną przeszkodą rozwoju OZE w Polsce. Potrzebna zmiana przepisów

  • 21 lipca 2025 16:07
  • Opracowała: JK
Reklama

Urząd Regulacji Energetyki wskazał, że największą barierę dla budowy nowych mocy OZE jest brak możliwości ich przyłączenia do sieci. URE chce wprowadzenia szerefu zmian, które mają pomóc.
 
W ostatnich dwóch latach nastąpił kolejny znaczący wzrost liczby odmów zawarcia umów o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Ich liczba wzrosła z 10 775 odmów (65,66 GW) w latach 2021–2022 do 15 277 (157 GW) w latach 2023–2024.

Co więcej nie pomógł też cable pooling, który pozwala na przyłączanie do sieci dwóch różnych instalacji o podobnej mocy, wiatrowej i słonecznej, które najcześciej ze względu na warunki pogodowe działają naprzemiennie. Cable pooling pozwala więc zaoszczędzić miejsca w sieci. Na skorzystanie z tej opcji pozwoliły ostatnie zmiany w ustawie Prawo energetyczne.

Regulator zaznacza, że bariery, z którymi borykają się wnioskujący o przyłączenie inwestorzy z rynku OZE, dotykają także sektora magazynów energii.

Niejednoznaczne rozstrzygnięcia organów architektoniczno-budowlanych 

URE zwraca uwagę, że inwestorzy otrzymują „niejednoznaczne rozstrzygnięcia organów architektoniczno-budowlanych”, a także  borykają się z „niezrozumiałymi praktykami podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci oraz operatorów systemów elektroenergetycznych”.
Stąd Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zainicjowanie procesu legislacyjnego zmierzającego do nowelizacji przepisów dotyczących przyłączenia.

URE cche uregulowania kompetencji i właściwości organów administracji architektoniczno-budowlanej do rozstrzygania wątpliwości, które mogą pojawić się na etapie oceny dokumentów planistycznych dołączanych do wniosku o wydanie warunków przyłączenia, dotyczących dopuszczalności lokalizacji instalacji OZE na terenie objętym planowaną inwestycją.

Propozycja ta wynikła z faktu wydawania przez organy architektoniczno-budowlane różnie sformułowanych zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz niejednoznacznych w swej treści decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Wydane warunki przyłączeniowe będą niezmienne 

Z kolei w celu wyeliminowania częstych praktyk podmiotów ubiegających się o przyłączenie polegających na zmianie – już po uzyskaniu warunków przyłączenia do sieci – nieruchomości, na której miałoby być posadowione źródło energii, Prezes URE zaproponował doprecyzowanie art. 7 ust. 8i ustawy Prawo energetyczne. Polegałoby ono na wskazaniu, że warunki przyłączenia w okresie swojej ważności stanowią warunkowe zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej albo przesyłaniem lub dystrybucją ciepła do zawarcia umowy o przyłączenie określonych w nich obiektów, nieruchomości lub urządzeń odpowiednio do sieci elektroenergetycznej lub ciepłowniczej.
 
Zmiana ta ma usunąć pojawiające się wątpliwości w kwestii zakresu związania stron wydanymi warunkami przyłączenia i przypisania ich do określonej nieruchomości, jak również możliwości ich egzekwowania przez podmiot, któremu wydano warunki przyłączenia do sieci. Ponadto według regulatora zmiana ta powinna przyczynić się także do zmniejszenia zjawiska tzw. blokowania mocy przyłączeniowych.

URE chce profilować przepustowość sieci
 
Jeżeli zaś chodzi o przyłączenia do sieci URE proponue również przepisy mające na celu zwiększenie elastyczności zasad przyłączania do sieci elektroenergetycznej dzięki wykorzystaniu profilowania przepustowości sieci w kontekście pracy instalacji odnawialnego źródła energii i magazynu energii elektrycznej. Jak tłumaczy regulator, ta propozycja miała na celu zwiększenie wykorzystania elastyczności pracy sieci, co powinno ułatwić dostęp do sieci instalacjom OZE i magazynom energii elektrycznej.
 
Większość zaproponowanych przez URE rozwiązań została uwzględniona w projekcie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która jest obecnie w trakcie procesu legislacyjnego.
 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]