W Rafinerii Gdańskiej powstanie elektrolizer o mocy 5 MW. Wyprodukuje zielony wodór
- 23 lipca 2025 09:31

fot. Rafineria Gdańska
W połowie 2027 roku na terenie rafinerii w Gdańsku planowane jest uruchomienie instalacji produkcji zielonego wodoru wykorzystującej proces elektrolizy wody. To pionierskie przedsięwzięcie w regionie, stanowiące pierwszy krok w kierunku dekarbonizacji przemysłu rafineryjnego. Na generalnego wykonawcę projektu wybrano spółkę Electrum. Umowę na realizację projektu budowy w formule „pod klucz” podpisano w czerwcu.
Elektrolizer powstanie w ramach zrestrukturyzowanej odsłony projektu PureH2, realizowanego przez Rafinerię Gdańską we współpracy z ORLENEM i współfinansowanego z unijnego programu Connecting Europe Facility – Transport Blending Facility. Na terenie zakładu działa już instalacja doczyszczania, stacja sprężania i dystrybucji wodoru, a także dwa bateriowozy do jego transportu. Projekt przewiduje również budowę dwóch stacji tankowania.
Kompleksowa realizacja w formule „pod klucz”
Elektrolizer o mocy 5 MW zostanie zrealizowany wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą. Zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji koncepcyjnej, projektów budowlanych i wykonawczych, dostawę urządzeń, montaż, uruchomienie instalacji, a także wykonanie robót ziemnych, fundamentowych oraz instalacji sanitarnych, elektrycznych i technologicznych – w tym budowę estakady.
Instalacja będzie produkować 85 kg wodoru na godzinę w jakości nie gorszej niż 99,995% czystości. Wodór ten zostanie wykorzystany na potrzeby automotive, czyli jako paliwo dla środków transportu.
– Elektroliza to dziś jedna z najbardziej obiecujących technologii dla przemysłu, który chce działać nowocześnie i odpowiedzialnie.Uruchomienie własnej instalacji tego typu pozwoli nam nie tylko zredukować emisyjność procesów, ale też zbudować przewagę w obszarze paliw alternatywnych oraz zdobyć wiedzę i kompetencje w zakresie obsługi i zarządzania instalacją, jak i jej wpływu na prace istniejącej infrastruktury. To inwestycja wpisująca się w unijne zielone regulacje, ale przede wszystkim w konkretne potrzeby rynku i sektora transportu. Cieszymy się, że możemy realizować ten projekt z partnerem, który rozumie zarówno technologię, jak i specyfikę pracy w środowisku przemysłowym – podkreśla Adrian Szkudlarski, prezes Zarządu Rafinerii Gdańskiej.
Technologia i partnerstwo
W projekcie zastosowana zostanie technologia elektrolizy alkalicznej – sprawdzona, skalowalna i stosowana na całym świecie metoda produkcji zielonego wodoru. Electrum, jako generalny wykonawca, aktywnie uczestniczy w dostosowaniu technologii do specyfiki zakładu, współtworząc schematy technologiczne i integrując rozwiązania w istniejącą infrastrukturę rafinerii.
– To projekt o strategicznym znaczeniu – zarówno dla nas, jako wykonawcy, jak i dla całego sektora przemysłowego w Polsce. Pokazuje, że wykorzystanie zielonego wodoru w procesie dekarbonizacji przemysłu energochłonnego może iść w parze z efektywnością kosztową oraz operacyjną. Nasze doświadczenie w realizacji złożonych inwestycji energetycznych oraz kompetencje w zakresie logistyki, automatyki i integracji systemów są kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia – mówi Michał Świerczyński, dyrektor handlowy w Electrum.
Projekt realizowany w Gdańsku to nie tylko odpowiedź na potrzeby konkretnego zakładu, ale również element szerszej strategii transformacji energetycznej w Polsce. Budowany elektrolizer o mocy 5 MW jest obecnie pierwszą przemysłową instalacją produkcji zielonego wodoru w województwie pomorskim.