WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wiosna - żółwie błotne obudziły się z zimowego snu

  • 11 marca 2020 12:46
  • : : autor: AMC
Reklama

Z Podkarpacia, Wielkopolski i Mazowsza płyną sygnały, że wiosna tuż, tuż, bo do swoich gniazd wróciły bociany. Dla tych, którzy uważają, że kilka bocianów wiosny nie czyni, mamy koronny dowód, że wiosna jednak jest blisko. W Nadleśnictwie Siewierz, z zimowego snu obudziły się żółwie błotne i wygrzewają się w promieniach coraz cieplejszego słońca. Zazwyczaj żółwie tego gatunku spokojnie czekają na wiosnę na dnie zbiornika do kwietnia, a nawet do początków maja.

- Fakt, że stały się aktywne co najmniej miesiąc wcześniej, może świadczyć o czekającej nas ciepłej aurze – mówi Grzegorz Cekus nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz dodając, że żółwie reintrodukowanie na terenie nadleśnictwa dobrze zniosły zimę.

Przypomnijmy, że sześć żółwi błotnych zostało pozyskanych z warszawskiego zoo i wypuszczonych 9 sierpnia 2019 r. do specjalnie przygotowanego stanowiska. Oczko wodne ma maksymalną głębokość ok. 2 m, otoczenie nawiązuje do naturalnych ekotonów wodno-lądowych, obiekt jest zabezpieczony przed ewentualnym oddalaniem się żółwi oraz umożliwia prowadzenie obserwacji przez odwiedzających. Był przygotowywany we współpracy z Adamem Hryniewiczem, herpetologiem z warszawskiego zoo, który zajmuje się restytucją żółwia błotnego na Mazowszu.

- Cieszymy się, że wszystkie gady przeżyły zimę, bo to oznacza, że stworzyliśmy im właściwe warunki do życia. Żółw błotny jest jedyny gatunkiem występujący w Polsce w stanie naturalnym – dodaje nadleśniczy.

Warto dodać, że jest pod ścisłą ochroną i wciąż figuruje w czerwonej księdze gatunków, którym grozi wyginiecie. Przez to jest niezwykle trudny do pozyskania, a jakby tego było mało, jego fizjologia sprawia, że na przychówek trzeba czekać prawie 20 lat

Jak ustaliliśmy, prawdopodobnie jeszcze w tym sezonie do stanowiska żółwi zostaną wpuszczone raki i szczeżuje.

- Chcemy stworzyć cały ekosystem, stąd pomysł na związane ze środowiskiem wodnym raki. Z kolei małże poza tym, że odżywiając się filtrują wodę, są doskonałym sygnalizatorem jej czystości. A przecież chodzi nam przede wszystkim o to, by żółwie żyły w jak najlepszym dla siebie środowisku – kończy nadleśniczy Cekus.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]