REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zdrowie psychiczne podczas pandemii koronawirusa

  • 21 marca 2020 07:31
Reklama

Psychologowie z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu - Monika Konwerska i Katarzyna Cichy-Szczepańska - opowiedzą, jak dostosować się do nowych okoliczności związanych z pandemią koronawirusa. 

Jak zachować zdrowie psychiczne podczas pandemii koronawirusa?

Wszyscy jesteśmy w sytuacji nadzwyczajnej, a ta wymaga od nas nowego zorganizowania się. Każda zmiana jest stresująca, nawet ta pozornie pozytywna, że jesteśmy w gronie rodzinnym. Każdy z nas jest wyrwany ze swojego codziennego rytmu. To wymaga od nas nowego dostosowania się do okoliczności. Musimy na nowo nauczyć się zarządzać naszym czasem. Dla równowagi psychicznej niezbędne jest podzielenie tego czasu.

Co to oznacza?

Każdy z nas ma inne potrzeby w zakresie bycia razem. Sprzyjać może temu nowy podział obowiązków domowych, wyznaczenie stałych pór na wykonywanie obowiązków związanych z pracą i nauką oraz relaksem. Pamiętajmy, że ten czas, który spędzamy razem, nie może być czasem, w którym wszystkie aktywności wykonujemy wspólnie. Wiedzieć trzeba, że ta sytuacja dla wielu może być źródłem dodatkowego obciążenia i stresu. Dlatego bądźmy uważni na potrzeby swoje i innych osób.

W jaki sposób możemy to zrobić?

Ta nadzwyczajna sytuacja, w której się znaleźliśmy, narzuciła nam pewien szczególny rygor, a zatem w naszych rodzinach i byciu razem musimy być elastyczni, aby dodatkowo nie potęgować poczucia wzajemnego narzucania woli. Dzień musi być podzielony: na to, co dla rodziny i na to, co dla mnie. I jeszcze jedno, być może najistotniejsze – nie zapominajmy o tym, co jest przyczyną i źródłem sytuacji, w której się znaleźliśmy. Wobec tego nie zaklinajmy rzeczywistości i w tych miłych aspektach bycia razem podejmijmy także działania prewencyjne, mające na celu przygotowanie naszych najbliższych na nagły zwrot sytuacji. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co może się stać w najbliższym czasie. Czy ktoś z nas nie zachoruje i czy np. nie będzie musiał pójść do szpitala. A taki scenariusz drastycznie zmienia dotychczasowe funkcjonowanie. Dlatego według nas, psychologów, odbycie takich rozmów ma priorytetowe znaczenie.

Jak zorganizować sobie dzień?

Bardzo ważnym aspektem jest zachowanie rytmu dobowego. Nie rezygnujmy z codziennych przyzwyczajeń i rytuałów. One nadają nam poczucie stabilizacji i niezmienności, kiedy wokół wszystko uległo drastycznym zmianom. Zalecamy, aby wysypiać się dobrze w nocy, a wszelkie aktywności podejmować w dzień. Pamiętajmy, że słońce, które wpada do naszych mieszkań, reguluje poziom serotoniny, co wpływa na nasz dobry nastrój. Kiedy to możliwe, eksponujmy się na jego działanie. Koniecznie zmieniajmy odzież z nocnej na dzienną i nie rezygnujmy z zabiegów pielęgnacyjnych dostępnych w domu.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

YRGUH
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]