Innowacje w górnictwie to nie tylko slogan
- 4 grudnia 2017 17:28
- : : autor: Bartłomiej Szopa
Kiedy dwa lata temu branża górnicza starała się odbić od dna, mało prawdopodobne wydawało się, że słowa górnictwo i innowacje prędko zaczną do siebie pasować. Ruszył jednak zorganizowany przez Ministerstwo Energii proces restrukturyzacji sektora i dziś górnictwo nie tylko stało się ponownie jedną z fundamentalnych i najstabilniejszych gałęzi naszej gospodarki, ale też zaczyna pokazywać, że w tym z pozoru tradycyjnym przemyśle nie brak miejsca na innowacyjne rozwiązania.
Innowacje stały się hasłem przewodnim zorganizowanego w czerwcu International Mining Forum 2017 (Międzynarodowego Forum Górniczego). Jednym z jego elementów była debata „Górnictwo przyszłości – problemy i rozwiązania”. Prowadzący ją prof. Józef Dubiński, b. dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, podkreślał wówczas, że „innowacje tylko wtedy spełniają swoje zadanie, gdy mają później zastosowanie w praktyce i ułatwiają nam życie”.
Dziś coraz wyraźniej wydać, że słowa te były prorocze dla branży górniczej, której przedstawiciele coraz częściej chwalą się nowymi projektami, czy porozumieniami o współpracy, jak w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Podmioty te pod koniec listopada obwieściły, że ruszył ich wspólny program badawczy, a jego efektem ma być poprawa efektywności produkcji węgla w kopalniach spółki.
Innowacje to większa efektywność
Działania te wpisują się w strategię JSW, która do 2030 r. zamierza zwiększyć wydobycie i sprzedaż węgla z obecnych 15 mln t do ponad 18 mln t rocznie.
Program koordynuje spółka JSW Innowacje, której nazwa sama tłumaczy, co jest jej głównym polem działania.