REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ultraszybkie prognozowanie produkcji energii z OZE

  • 30 marca 2020 10:39
  • : : autor: AMC
Reklama

Tauron rozpoczął prace nad systemem ultraszybkiego prognozowania produkcji energii elektrycznej w systemach fotowoltaicznych, z uwzględnieniem nagłych zmian pogody – informuje biuro prasowe spółki. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii Internetu rzeczy (IoT) i zaawansowanych algorytmów przetwarzania danych.

- Celem projektu jest stworzenie unikalnego systemu prognozowania produkcji energii w horyzoncie dwóch do sześciu godzin, z częstością odświeżania co 15 minut – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Będzie to możliwe dzięki monitorowaniu aktualnych warunków pogodowych przez rozproszone terytorialnie sensory optyczne oraz wykorzystaniu numerycznych prognoz pogody – dodaje prezes Taurona.

Wraz ze wzrostem mocy wytwórczych opartych na OZE rośnie potrzeba wdrażania nowoczesnych narzędzi, które pozwolą na efektywne wytwarzanie i zarządzanie energią. Tauron pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi nie tylko na prognozowanie zdolności wytwórczych w horyzoncie doby, ale i przewidywanie - wynikających ze zmiennej pogody - nagłych wahań produkcji. To ważne w kontekście powtarzających się w Polsce w ostatnich latach anomalii pogodowych trudnych do przewidzenia w perspektywie doby. 

Realizowany przez Tauron Ekoenergia projekt łączy technologię Internetu rzeczy oraz zaawansowane algorytmy przetwarzania danych oparte na sztucznej inteligencji.

- Planujemy opracowanie konstrukcji sensora umożliwiającego śledzenie lokalnych warunków pogodowych, w tym ruchów chmur. W tym zakresie nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej – tłumaczy Przemysław Prus, szef Biura Energetyki Rozproszonej, Badań i Rozwoju w Tauron Ekoenergia.

W ramach projektu  opracowane będą algorytmy detekcji i analizy danych z sensora, które staną się elementem systemu ultraszybkiego prognozowania i pozwolą na zwiększenie zdolności do szybkiego reagowania, a tym samym minimalizowania skutków niestabilności eksploatowanych odnawialnych źródeł energii.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]