PGE tnie gdzie się da, ale rozwija energię wiatrową
- 10 kwietnia 2020 12:09
- : : autor: PARA
Zasadność, rentowność, efektywność i przydatność, to cztery wyznaczniki w ocenie projektów prowadzonych przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o zamykaniu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy, oraz zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych.
W działaniach zarządu PGE nie ma nic dziwnego. Po pierwsze poprzedni rok zamknął się stratą netto w wysokości niemal 4 mld zł. Po drugie - w obliczu kryzysu i nadchodzącej recesji grupa musi ciąć koszty, szczególnie te, które nie są związane z prowadzoną działalnością. Totyczy to m.in. szkoleń, projektów sponsorskich czy patronatów.
- Zarząd zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do niezwłocznego podjęcia działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych oraz skoncentrowania się na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością w uzgodnieniu z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A. – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jednocześnie zarząd PGE zastrzega, że ograniczenia nie dotyczą wsparcia finansowego systemowej pomocy szpitalom i placówkom medycznym w walce z COVID-19 prowadzonej przez administrację rządową.
Decyzja zarządu związana jest z wynikami analizy korzyści projektów realizowanych w Grupie PGE oraz zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczym, społecznymi biznesowym branży energetycznej. Zarząd PGE kierował się przede wszystkim wynikami finansowymi i operacyjnymi Grupy Kapitałowej PGE za 2019 r.,w szczególności wynikiem netto, który wyniósł -3,9 mld zł, notowaniami giełdowymi akcji PGE na Giełdzie Papierów Wartościowych, a także negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na sytuację gospodarczą w Polsce i na Świecie, ze szczególnym uwzględnieniem konsumpcji energii elektrycznej.