REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Austriacy zamknęli ostatnią węglową elektrociepłownię

  • 20 kwietnia 2020 13:36
  • : : autor: PARA
Reklama

Wraz z zakończeniem działalności węglowej w ciepłowni Mellach, na południe od Grazu w austriackiej Styrii zakończyła się era wytwarzania energii elektrycznej z węgla w Austrii. Elektrociepłownia Mellach była ostatnią elektrownią w Austrii, która wytwarzała energię elektryczną i ciepło z węgla kamiennego.

- Zamknięcie ostatniej elektrowni węglowej jest historycznym krokiem: Austria w końcu usuwa węgiel z energii elektrycznej i robi kolejny krok w kierunku wycofania paliw kopalnych. Do 2030 r. przekonwertujemy Austrię na 100 proc. zielonej energii elektrycznej. System energetyczny będzie czysty, niedrogi, a przede wszystkim bezpiecznie przekształcony. Daje nam to także niezależność ekonomiczną: obecnie wydajemy dziesięć miliardów euro na import węgla, ropy i gazu. Cieszę się, że po odejściu od węgla Verbund (austriacki producent energii) pokazuje, co możemy osiągnąć, jeśli wspólnie stworzymy czystą przyszłość - powiedziała minister ochrony klimatu Leonore Gewessler.

- To kamień milowy: Austria idzie nieco dalej w kierunku neutralności klimatycznej. Gospodarka znów okazuje się silnym partnerem w walce ze zmianami klimatu. Ponieważ postawiliśmy sobie ambitne cele, które możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy wszyscy się połączą. Wraz z zamknięciem ostatniej elektrowni węglowej Austria wskazuje drogę do zrównoważonej przyszłości i staje się wzorem dla innych w Europie - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Magnus Brunner.

- Wytwarzanie energii z węgla w Austrii to już historia. Przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii, a Verbund będzie w dalszym ciągu znacząco przyczyniał się do osiągnięcia celu 100 proc. ekologicznej energii elektrycznej w nadchodzących latach - mówi dyrektor generalny Verbund Wolfgang Anzengruber. Ostatnia elektrownia węglowa przez 34 lata produkowała energię elektryczną i ciepło dla stolicy Styrii - Grazu i może w przyszłości być przez krótki czas zasilana gazem ziemnym jako paliwem dla ponadregionalnego wsparcia sieci elektroenergetycznej. - W drodze ze starej do nowej gospodarki Mellach pozostaje dla nas ważnym miejscem, idealne warunki dla rozwoju przyszłych technologii - dodał.

Mellach, położone na południe od Grazu i połączone drogami, koleją i siecią energetyczną, przekształca się w centrum innowacji. We współpracy z Hotflex zbudowano tu pilotażową instalację elektrolizy wysokotemperaturowej i ogniw paliwowych, w której energia elektryczna jest przekształcana w wodór. Testowane są również systemy magazynowania energii o dużej pojemności, które mogą być wykorzystywane jako magazyn buforowy, na przykład w ultraszybkich stacjach ładowania e-samochodów.

Po wycofaniu węgla w ciepłowni Mellach, Verbund całkowicie zrezygnował z wytwarzania energii elektrycznej z węgla. W ciągu ostatnich 15 lat zostały zamknięte wszystkie elektrownie węglowe, takie jak Dürnrohr, Voitsberg, Zeltweg lub St. Andrä. Nawet starsze elektrownie wykorzystujące ropę naftową, takie jak Neudorf-Werndorf lub Pernegg, zostały lub zostaną przekształcone w kierunku produkcji zielonej energii.

Elektrownia w Mellach została zbudowana w latach 1983–1986 i oprócz mocy elektrycznej 240 MW była w stanie wytwarzać do 230 MW energii dla sieci ciepłowniczej, przede wszystkim dla rejonu Grazu. Od uruchomienia w grudniu 1986 r. kocioł i turbina parowa pracowały przez około 180 000 godzin. Przez 34 lata ciepłownia dostarczała około 80 proc. całego ciepła potrzebnego w Grazu. Dostawy ciepła z Mellach stanowiły podstawę do rozbudowy sieci ciepłowniczej na południu regionu, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń z poszczególnych systemów grzewczych w rejonie Grazu.

Elektrociepłownia Mellach była wydajną elektrownią z najnowszym systemem oczyszczania spalin i wytworzyła ponad 30 mld KWh energii elektrycznej i 20 mld KWh energii cieplnej w ciągu 34 lat eksploatacji. Verbund utrzyma elektrownię w eksploatacji rezerwowej, ale już w oparciu o paliwo gazowe. W razie potrzeby elektrownię można tymczasowo włączyć do ponadregionalnego wsparcia sieci energetycznej. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]