REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Mirosław Bendzera o przejęciu Kopeksu przez Famur

  • 4 grudnia 2017 11:46
  • : : autor: Anna Zych
Reklama

1 grudnia 2016 r. Grupa TDJ, główny akcjonariusz Famuru, stała się właścicielem większościowego pakietu akcji katowickiego Kopeksu. Wartość transakcji wyniosła 880 mln zł. Proces konsolidacji spółek powinien się zakończyć w pierwszym kwartale 2018 r.

Mirosław Bendzera, prezes Grupy Famur, twierdzi, że proces połączenia zbliża się do końca.

- Jesteśmy na etapie formalno-prawnym. Wszystkie niezbędne dokumenty zostały złożone do Komisji Nadzoru Finansowego, czekamy na uzyskanie finalnych zgód na przeprowadzenie procesu konsolidacyjnego - precyzuje.

Konsolidacja będzie przeprowadzona w oparciu o połączenie części maszynowej, która dzisiaj funkcjonuje w strukturach Kopeksu ze strukturami Famuru, po to, żeby zbudować jeden bardzo mocny podmiot, którego zadaniem będzie przede wszystkim dalszy rozwój części firmy związanej z produkcją maszyn i urządzeń górniczych. Spółka będzie wykorzystywała wiedzę, wieloletnie tradycje i doświadczenia obu firm. Jej ambicją będzie wspieranie rozwoju rodzimego górnictwa, ale też otwarcie ścieżki do bardzo dynamicznego rozwoju na rynkach międzynarodowych. To obecnie główny cel strategiczny Famuru.

- Nasza aktywność na rynkach zagranicznych z roku na rok się intensyfikuje. Zapowiadaliśmy kilka miesięcy wcześniej, że chcemy zdynamizować naszą działalność związaną z wychodzeniem na rynki międzynarodowe. Zakładamy, że nie później niż w ciągu najbliższych pięciu lat doprowadzimy do zrównania przychodów, które będzie generowała nasza grupa pomiędzy sprzedażą dedykowaną na rynek krajowy oraz rynki międzynarodowe. Oczywiście są już rynki, na których mamy w miarę ustabilizowaną pozycję, budowaną przez wiele lat. Takim przykładem są Rosja, Kazachstan, Meksyk i Argentyna oraz kraje bałkańskie. Są jednak również regiony, nad którymi musimy pracować, gdzie rozwój branży górniczej i energetyki konwencjonalnej będzie dopiero następował. Myślę tu przede wszystkim o krajach Azji południowo-wschodniej – ujawnia prezes Bendzera.

Naturalnym kierunkiem ekspansji Famuru będą Indie, Indonezja i Pakistan, regiony, gdzie górnictwo węgla kamiennego, ale również energetyka konwencjonalna, przez najbliższe kilka dekad na pewno będzie się bardzo dynamicznie rozwijać.

Famur należy do czołówki światowych producentów maszyn i systemów stosowanych w górnictwie podziemnym opierającym się o metodę ścianową. Od 2006 r. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Większościowym właścicielem spółki jest TDJ Equity I Sp. z o.o., będący spółką zależną TDJ SA.

Podstawą strategii rozwoju Grupy Famur jest program ekspansji zagranicznej Go Global. Intensywne działania pro sprzedażowe w połączeniu z ożywieniem na międzynarodowym rynku węgla energetycznego przynoszą widoczny wzrost udziału eksportu w przychodach Grupy.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]