REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Efektywne zarządzanie energią, czyli pieniądze i środowisko

  • 28 kwietnia 2020 12:01
  • : : autor: PARA
Reklama

Rafineria Grupy Lotos zużywa 3 razy więcej energii niż system ciepłowniczy całego Gdańska. To dużo i mało, bo zakład Lotosu należy do najbardziej efektywnych energetycznie na świecie. Mimo to koncern cały czas podejmuje kolejne kroki związane z optymalizacją kosztów energii. Jak wynika z obliczeń ekspertów, przełoży się to na dalsze wielomilionowe oszczędności oraz przyczyni do poprawy środowiska.

Całkowite zużycie energii przez gdańską rafinerię wyniosło w 2019 roku 28 767 teradżuli. Koszt tej energii to największy wydatek w działalności Grupy Lotos, poza kosztem zakupu ropy. To dlatego koncern od lat inwestuje w zakresie efektywności energetycznej. Ma to odzwierciedlenie w światowych rankingach, gdzie zakład Lotosu plasuje się w czołówce. Wystarczy spojrzeć chociażby na najnowszy ranking Solomona.

Tak duża firma, jak pomorski koncern paliwowy, to system naczyń połączonych. Aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebna jest wzorowa współpraca między poszczególnymi obszarami. Dlatego dla ciągłego doskonalenia tego procesu w spółce funkcjonuje specjalna komórka o nazwie Dział Efektywności Energetycznej. Pracownicy tego zespołu ściśle współpracują z poszczególnymi częściami organizacji. W lutym tego roku rozpoczęto szerokie działania w kierunku zmniejszania zużycia energii przez rafinerię. Zaangażowano w nie przedstawicieli wszystkich zakładów produkcyjnych Grupy Lotos oraz wielu inżynierów operacyjnych i procesowych.

– Co tydzień odwiedzaliśmy inny zakład, dyskutowaliśmy, obserwowaliśmy wskaźniki zużycia energii, zastanawialiśmy się wspólnie, co można poprawić. Następnie rozpoczęliśmy testy na instalacjach sprawdzające możliwości zmniejszenia zużycia energii – tłumaczy Szymon Walkowski, kierownik Działu Efektywności Energetycznej Grupy Lotos. - Są już pierwsze efekty tych działań. Aby było ich jeszcze więcej, zaplanowano również szereg spotkań z pracownikami, którzy podczas intensywnej burzy mózgów wypracować mogą wiele kreatywnych rozwiązań i wdrożeń.

Grupa Lotos w najbliższym czasie planuje przeprowadzić certyfikacje systemu ISO 5100. Zamierza także usprawnić harmonogramowanie energetyki wprowadzając nowe wytyczne. Ważnym elementem jest również pozyskiwanie białych certyfikatów, czyli świadectw efektywności energetycznej wydawanych przez Urząd Regulacji Energetyki. To mrówcza praca, związana również z dokumentacją, ale certyfikaty odnotowywane są na Towarowej Giełdzie Energii i są twardym dowodem na to, że spółka usprawnia swoje zarządzanie energią.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]