Zespół Elektrowni PAK rozpoczyna przebudowę kolejnego kotła na biomasę
- 30 kwietnia 2020 11:22
- : : autor: PARA
Rozpoczął się kolejny etap dekarbonizacji w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, jeszcze kilka lat temu uważanym za jednego z największych trucicieli w Wielkopolsce. To przebudowa kotła, który po zakończonej inwestycji zamiast węgla brunatnego będzie spalał biomasę.
Elektrownia Konin była pierwszą w zespole wielkopolskich elektrowni, w której w 2012 r. uruchomiono blok biomasowy o mocy 50 MW. Obecna przebudowa drugiego kotła wyposaży docelowo elektrownię w jednostkę o podobnej mocy.
Przebudowę kotła K-7 w Elektrowni Konin rozpoczęto od demontażu elementów starego kotła, nieprzydatnych w przyszłości podczas procesu wytwarzania energii z biomasy. W ramach rozbiórki, obiektów i instalacji demontowane będą m.in. młyny węglowe, palniki pyłowe, palniki rozpałkowe z instalacją oleju rozpałkowego, stacja mazutowa z instalacją, przenośniki taśmowe nad bunkrami węglowymi, wózki rewersyjne zasilające bunkry węglowe i fundamenty silników młynów węglowych, oraz trasy kablowe związane z demontowanymi urządzeniami.
Demontaż tych podzespołów to pierwszy etap związany z rozpoczęciem przebudowy kotła K-7 na kocioł fluidalny, pracujący w technologii BFB, czyli Bubbling Fluidized Bed. Co prawda nie jest to technologia nowa, została bowiem opracowana w Finlandii pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy stosowano ją do spalania torfu w kotłach komunalnych i spalania kory w zakładach przemysłowych. Szybko stała się jedną z najnowocześniejszych technologii spalania paliw z biomasy. Sama biomasa jako paliwo dobrze nadaje się do stopniowego procesu spalania, ponieważ jej lotna zawartość jest wysoka, a ilość węgla stanowiącego postać stałą – niska. To sprawia, że skuteczność takiego rozwiązania jest wysoka, a koszty eksploatacji stosunkowo niskie.
Nowa inwestycja w ZE PAK pozwoli na dostosowanie instalacji wykorzystywanej uprzednio w produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego do spalania biomasy. Ukończenie modernizacji sprawi, że Konin będzie pierwszym miastem ogrzewanym energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.