WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Energia z OZE tańsza od węglowej i gazowej

  • 5 maja 2020 12:54
  • Autor: PARA
Reklama

Energia z odnawialnych źródeł staje się coraz bardziej konkurencyjna wobec węgla czy gazu, oferując niższe ceny i stale rozwijającą się technologię. Spada również cena magazynowania energii, przy jednoczesnej poprawie efektywności rozwiązań magazynowych - wynika z analizy BloombergNEF - badawczego działu agencji Bloomberg. 

Fotowoltaika i lądowe instalacje wiatrowe są dziś najtańszymi źródłami nowej generacji dla co najmniej dwóch trzecich ludności świata. Te dwie trzecie populacji mieszka w regionach, które wytwarzają 71 proc. globalnego PKB i 85 proc. światowych zasobów energii. 

Największy spadek kosztów produkcji od 2015 roku odnotowała produkcja energii z lądowych instalacji wiatrowych. Wynika to głównie ze zwiększenia mocy turbin, które obecnie osiągają średnio 4,1 megawata i kosztują około 0,7 mln dolarów za megawat. BloombergNEF powołuje się na przykład Brazylii, która leżąc w pasie pasatów, więc dysponującej sporymi zasobami wiatrowymi. Brazylijski kryzys gospodarczy od 2016 r. spowodował wzrost kosztów kredytów na projekty wiatrowe nawet o 13 proc. Analiza sugeruje, że ostatnio stopy oprocentowania kredytów spadły do ​​poziomów sprzed kryzysu, a to oznacza, że ​​najlepsze w swojej klasie projekty wiatrowe na lądzie mogą osiągnąć średni koszt energii elektrycznej w wysokości 24 dolarów za MWh - najniższy na świecie. W tym samym czasie średnia cena energii z najlepszych projektów on-shore w USA, Indiach i Hiszpanii wynoszą odpowiednio 26, 29 i 29 dolarów za MWh, z wyłączeniem dotacji, takich jak ulgi podatkowe.

W Chinach, czyli największym rynku fotowoltaicznym, średnia cena energii elektrycznej z paneli słonecznych wynosi 38 dolarów za MWh, czyli o 9 proc. mniej niż w drugiej połowie 2019 r. To efekt szybkiego upowszechnieniu się lepiej działających modułów monokrystalicznych. Nowa generacja instalacji fotowoltaicznych w Chinach daje energię o cenie prawie równej kosztom energii z elektrowni węglowych - średnio 35 dolarów za MWh. 

Na całym świecie niektóre z najtańszych projektów fotowoltaicznych finansowanych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy będą w stanie osiągnąć średnią cenę energii w wysokości 23-29 USD za MWh. Projekty te można znaleźć w Australii, Chinach, Chile i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie ich działalność będzie stanowić wyzwanie dla istniejących elektrowni na paliwa kopalne.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

PWPXA
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]