Prawie 87 proc. populacji Polski pod gazem
- 8 maja 2020 12:32
- : : autor: PARA
Już 126 gmin uzyskało dostęp do sieci gazowej dzięki realizacji od 2018 r. Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski. Odpowiedzialna za program Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG zapowiada, że stan epidemii nie zatrzyma kolejnych inwestycji. Wsparciem gazyfikacji są fundusze unijne.
– Gazyfikacja kraju wpisuje się w cele wyznaczone rządowymi programami, ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na czele. Konsekwencja, z jaką Polska Spółka Gazownictwa realizuje pomimo epidemii program gazyfikacji kraju, pokazuje, jak dużym atutem jest istnienie silnych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firmy takie nie boją się inwestować w przyszłość i realizują projekty, które nie tylko wzmacniają ich biznes, ale także służą wszystkim Polakom – powiedział Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.
Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA, podkreślił korzyści wynikające z coraz większej dostępności błękitnego paliwa.
– Możliwość korzystania z gazu to między innymi większa konkurencyjność polskich przedsiębiorców oraz szansa na eliminację problemu smogu i poprawę jakości życia mieszkańców naszego kraju. Jednocześnie gazyfikacja Polski to ważny element Strategii GK PGNiG, której celem jest wzrost wartości Grupy oraz zapewnienie rozwoju i bezpieczeństwa krajowego rynku gazu – podkreślił Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Za rozwój sieci dystrybucji gazu odpowiada Polska Spółka Gazownictwa (PSG). W październiku 2018 r. zainaugurowany został Program Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, którego celem jest znaczne zwiększenie liczby gmin z dostępem do gazu. Niecałe półtora roku od rozpoczęcia realizacji programu, PSG uruchomiła usługę dystrybucji gazu w 126 gminach (stan na koniec I kw. 2020 r.), które wcześniej nie miały dostępu do błękitnego paliwa. Dzięki temu na terenie zgazyfikowanych gmin w Polsce mieszka dziś ponad 33 mln osób, a więc prawie 87 proc. populacji kraju.