WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Niemcy znoszą limity dla farm wiatrowych

  • 18 maja 2020 17:51
  • : : autor: PARA
Reklama

Niemiecki rząd postanowił, po długim oczekiwaniu i apelech własnych przedsiębiorców, i organizacji międzynarodowych, zmienić prawo, które do tej pory w rygorystyczny sposób określało odległości farm wiatrowych od budynków mieszkalnych. 

Po długich negocjacjach rząd federalny zgodził się na rozporządzenie w sprawie minimalnych odległości od lądowych turbin wiatrowych na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Tym samym rozwiązuje ręce inwestorom stawiającym na energetykę wiatrową, którym zaczynało już brakować w całej Federacji miejsca na stawianie nowych instalacji. 

Cieszy się również branża słoneczna. Tu ograniczenia wynikały z przepisów uchwalonych jeszcze w 2011 roku, które przewidywały instalację w całych Niemczech mocy słonecznej nie większej niż 52 GW. Oczywiście nie wprost. Chodziło o wstrzymanie finansowania dla instalacji do 750 KW po osiągnięciu przez nie pełnej mocy. 

Prawo powstawało w czasach, kiedy instalacje fotowoltaiczne raczkowały i nie były jeszcze tak wydajne jak obecnie. Również klimat nie zapewniał fotowoltaice tylu słonecznych dni. Ale jego efekt postawił niemieckiej fotowoltaice szlaban, który w przypadku osiągnięcia mocy 52 GW ze słońca hamowałby wszelkie nowe inwestycje. Według prognoz i mimo epidemii, ten póg Niemcy osiągnęliby już jesienią. 

W swoim oświadczeniu po porozumieniu federalny minister gospodarki Peter Altmaier nie przedstawił konkretnego harmonogramu zniesienia pułapu 52 gigawatów dla instaacji słonecznych. - Dzięki porozumieniu w sprawie klauzuli otwierającej kraj dla obszarów odwietrznych znaleźliśmy wyważone rozwiązanie. I dotrzymujemy słowa o zniesieniu bariery fotowoltaicznej - powiedział minister. 

Według obliczeń BSW-Solar ograniczenie dotacji mające zastosowanie do zainstalowanej mocy fotowoltaicznej 52 gigawatów mogłoby zostać osiągnięte w lipcu 2020 r. Według stowarzyszenia, gdyby ograniczenie nie nastąpiło, rynek energii słonecznej w Niemczech zwiększyłby się o ponad połowę.

Podobne ograniczenie dla instalacji wiatrowych jest również w Polsce. Tu jednak kolejne rządy pozostają nieczułe na apele nie tylko przedsiębiorców, ale i samorządowców, którzy coraz częściej chętnie widzieliby na swoim terenie farmy wiatrowe.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]