Siejemy łąki kwietne!
- 29 maja 2020 11:52
- : : autor: AMC
Coraz więcej miast decyduje się na sianie łąk kwietnych, zamiast koszenia trawników. To sprawia, że natura lepiej poradzi sobie z suszą, bo łąki gromadzą wodę.
I tak na terenie w okolicach Domu Kultury Jubilat w Starych Tarnowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór, wykonano przygotowanie podłoża oraz wysiew mieszanki traw z kwiatami polnymi takimi jak mak polny, chaber bławatek, złocień właściwy i ślaz piżmowy.
Powierzchnia założona na terenie wybudowanego przed rokiem przez miasto parku to 550 m kw, natomiast kolejna łąka powstaje przy ul. Opatowickiej – ok 400 m kw.
Także w Tarnowskich Górach na osiedlu Przyjaźń wśród traw widoczne są już gatunki roślin typowo łąkowych jak: wyka polna, żmijowiec zwyczajny, mak polny, nawłoć, dziewanna, koniczyna, cykoria.
– Ograniczenie koszenia na tym terenie pozwoli na wysiew nasion i rozprzestrzenianie się gatunków kwietnych na powstałych trawnikach – informuje Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Tarnowskich Górach, dodając, że w mieście ograniczone zostało ponadto koszenie gminnych terenów zielonych. – Będzie to sprzyjało bioróżnorodności oraz poprawi retencję wody ograniczając wysychanie tych terenów – wyjaśnia Mrugacz.
Łąka jest doskonałą alternatywą dla trawników, których pielęgnacja jest kosztowna. To azyl nie tylko dla ponad kilkudziesięciu gatunków roślin, ale także dla zwierząt. Daje schronienie i pożywienie ptakom, gryzoniom, jeżom, żabom a także owadom, w tym pszczołom i innym zapylaczom. Daje roślinom i zwierzętom znakomite warunki do życia a mieszkańcom miast możliwość bliższego obcowania z naturą.
Rośliny łąkowe mają znacznie dłuższe korzenie przez co nie wymagają tak częstego podlewania jak trawnik. Nie wymagają też ani nawożenia, ani częstego koszenia. Łąkę kosi się zaledwie dwa razy w sezonie.