WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pływająca willa zasilana słońcem

  • 6 czerwca 2020 12:03
  • : : autor: PARA
Reklama

Letni dom jak najbliżej plaży? W Polsce to zwykle kilkaset metrów od morza. Na samej plaży? Raczej nie do pomyślenia. Nawet w Australii, gdzie zwłaszcza w rejonie Sydney budowanie domów nad oceanem jest popularne, coraz trudniej znaleźć miejsce. Australijski architekt Chuck Anderson sięgnął więc po inne rozwiązanie. Stworzył pływającą willę, zasilaną w całości słońcem.

Lilypad jest w 100 proc. zasilana energią słoneczną, co jest było założeniem już od pierwszego dnia projektu. - Dorastając na północnych plażach Sydney i spędzając większość mojego życia wśród łodzi, zawsze miałem wizję stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego, gdzie ludzie mogliby teraz cieszyć się własnym życiem - mówi Anderson. - Lilypad Palm Beach z pewnością nadaje nowe znaczenie słowu: samowystarczalność.

Dięki zastosowaniu paneli słonecznych pływająca willa faktycznie jest w stanie zasilić się sama. Zasila nie tylko oświetlenie, ale również system wentylacji, podgrzewania wody, czy chłodzenia żywności. Zastosowanie energii słonecznej pozwoliło również wyeliminować obecność jakiegokolwiek paliwa kopalnego na platformie, która utrzymuje willę na wodzie. Energia słoneczna napędza również silniki elektryczne. Bo willa nie tylko unosi się na wodzie, ale pozwala również na przemieszczanie się. 

Prokjekt słonecznej pływającej willi Andersona to nie ekstrawagancja. Energia słoneczna coraz częściej stosowana jest do pozyskiwania prądu na wyspach na całym świecie. Większość z nich do tej pory skazana była na korzystanie z generatorów opartych o olej napędowy. Na przykład na Mauritiusie system magazynowania energii słonecznej i energii o mocy 20 kWp całkowicie zastąpił wytwarzanie energii w oparciu o generatory olejowe na wyspie wypoczynkowej Ile des Deux Cocos.

Niewielka filipińska wyspa Malalison wdrożyła pilotażowy projekt mający na celu dostarczenie wyspiarzom energii słonecznej przez całą dobę. Teraz jest wyposażony w system fotowoltaiczny o mocy 50 kW połączony z baterią litowo-jonową o mocy 273 kWh.

Projekt Lilypad na razie dostępny jest w Australii. Ale pływające domy robią się coraz popularniejsze również w Polsce. Wystarczy teraz zaprojektować do nich względnie lekki system fotowoltaiki, który pozwoliłby na stworzenie własnych samowystarczalnych pływających wysp.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]