Przekroczyliśmy 10 GW z odnawialnych źródeł energii
- 22 czerwca 2020 14:32
- : : autor: AMC
Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
Jak podkreślił wiceminister Zyska dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce.
- Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc. – zaznaczył.
Wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że ten sukces to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak Mój Prąd, Agroenergia czy Energia Plus.
- Dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze – zauważył pełnomocnik rządu ds. OZE.
- Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju magazynu energii. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni – dodał.
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, przypomniał też, że głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 r.
- Innymi dedykowanymi systemami wsparcia dla wytwórców energii z OZE są wprowadzone w roku 2018 mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Systemy feed-in premium (FiP) oraz feed-in tariff (FiT) adresowane są do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy – powiedział wiceminister.
Ponadto za sprawą ww. nowelizacji ustawy o OZE od dnia 29 sierpnia 2019 r. rozszerzony został prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r. Zmiana polega na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.
Dodatkowo, Ministerstwo Klimatu w sposób ciągły prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, do których należy m.in. rozwój klastrów energii.