REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Opracowują system planowania podróży, by była ekologiczna i tania

  • 13 sierpnia 2020 13:03
  • : : autor: AMC
Reklama

Optymalizacja podróży w mieście powinna odbywać się w oparciu o wykorzystanie środków transportu redukujących negatywny wpływ na środowisko. Zadaniem Electric Travelling – projektu opracowywanego na Politechnice Śląskiej i partnerskich uczelniach – jest pomoc podróżującym w wyborze trybu podróży oraz trasy, a także rozwój elektromobilności w miastach.

Jak informuje biuro prasowe Politechniki Śląskiej, jednym ze źródeł zanieczyszczeń powietrza oraz źródeł hałasu w Polsce jest transport drogowy. Samochody osobowe odpowiadają za 60,7 proc. wszystkich emisji CO2 z transportu drogowego w Europie. Zdaniem naukowców ograniczenie emisji szkodliwych substancji w tym zakresie jest możliwe poprzez zmiany w wyborze rodzaju transportu, np. wykorzystaniu transportu publicznego, roweru czy tzw. car-sharingu, czyli wspólnych przejazdów samochodem. Jednym z rozwiązań mających wpływ na ochronę środowiska jest także elektromobilność.

Na wyzwania związane z rozwojem elektromobilności odpowiada Electric Travelling oraz system ETPlanner. To międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy w programie ERANET CoFund Electric Mobility Europe, prowadzony od 2018 r. z partnerami zagranicznymi: Delft University of Technology (Holandia), Over Morgen (Holandia), Budapest University of Technology and Economics (Węgry), Saitec (Hiszpania), Factor CO2 (Hiszpania), DeustoTech (Hiszpania). Krajowym kierownikiem jest dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ.

Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza kładzie wielki nacisk na współpracę z przemysłem, otoczeniem społeczno-gospodarczym, władzami samorządowymi. Naszą aktywność badawczą podzieliliśmy na sześć Priorytetowych Obszarów Badawczych. Jednym z nich są: inteligentne miasta i mobilność przyszłości – mówi prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.

Pięć projektów międzynarodowych z serii ERANET jest realizowanych na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej. Ich efekty dotyczą wdrażania ekologicznego transportu elektrycznego w miastach i podróżowania w sposób ekologiczny – dodaje.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]