Sady owocowe w środku lasu?
- 26 sierpnia 2020 10:31
- : : autor: AMC
W głębi lasu można niekiedy spotkać sędziwe drzewa owocowe. Są to zwykle pozostałości po dawno zapomnianej osadzie leśnej, byłym parku czy nieistniejącej już wsi. W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się na odtwarzanie starych odmian drzew owocowych. Działania takie mają związek z historią sadownictwa i powrotem do tradycyjnych metod przetwórstwa. Ponadto zadrzewienia śródpolne czy remizy z drzewami owocowymi są również ważne dla zwierząt, zwłaszcza w okresie zimowym, dla których pozostawione na zimę jabłka to drogocenny pokarm informuje portal lasy.gov.pl.
Lasy Państwowe podkreślają, że nie tylko gatunki drzew leśnych są ważne dla leśników. Drzewa owocowe rosnące w lasach, szczególnie ich odmiany historyczne, również bywają otaczane przez troskliwą opieką.
- Stanowią one tzw. domieszkę biocenotyczną, niezwykle cenną dla środowiska leśnego. Obecność drzew owocowych m.in. wzmacnia odporność lasu na szkodliwe czynniki, poszerza sieć zależności pokarmowych, umożliwia znalezienie schronienia dla wielu organizmów. Drzewa te są również nektarodajne, co zwiększa pulę gatunków owadów, głównie błonkoskrzydłych. Późnym latem i jesienią stanowią doskonałą bazę żerową dla zwierzyny – czytamy na lasy.gov.pl.
Nadleśnictwo Pniewy realizowało projekt inwentaryzacji, opisu i rozmnażania starych odmian jabłoni przy osadzie leśnej Dąbrowa. Odtwarzanie starych odmian drzew owocowych ma związek z historią sadownictwa i powrotem do tradycyjnych metod przetwórstwa. Zadrzewienia śródpolne czy remizy z drzewami owocowymi są również ważne dla ptaków, zwłaszcza w okresie zimowym, dla których pozostawione na zimę jabłka są drogocennym pokarmem.
- Choć trudno w to uwierzyć, obecnie na świecie uprawianych jest kilkanaście tysięcy odmian jabłoni. W Zakładzie Zasobów Genowych Roślin Ogrodniczych w Skierniewicach w latach 1921-2016 zgromadzono ich około 1370! We wspomnianym Nadleśnictwie Pniewy, przy osadzie Dąbrowa, rośnie 12 starych odmian jabłoni, zakwalifikowanych na podstawie wyglądu drzew - informują LP.
Przypominają, że Nadleśnictwo Antonin również realizowało projekt związany z drzewami owocowymi - w ramach projektu odtwarzania sadów pobierano zrazy najlepszych pod względem jakościowym i smakowym jabłoni. Pobrane zrazy trafiły do Arboretum Leśnego im. Stefana Białoboka w Stradomi Dolnej (Nadleśnictwo Syców), gdzie zostały zaszczepione na podkładkach, a następnie posadzone na terenach odtwarzanych sadów.
Aktualnie uwaga leśników z Nadleśnictwa Lubsko również skierowana jest na drzewa owocowe. Gościli naukowców z Ogrodu Botanicznego w Powsinie pełniącego rolę Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy przy współpracy z leśnikami pobierali zrazy z odmian historycznych owocowych drzew, aby je odtworzyć i zachować dla przyszłych pokoleń.