REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Idziesz na grzyby? Uważaj na jelenie

  • 16 września 2020 07:25
  • : : autor: AMC
Reklama

W lasach olsztyńskiego Nadleśnictwa Górowo Iławeckie młody samiec jelenia zaatakował czterech grzybiarzy. Prawdopodobnie, w okresie właśnie trwającego rykowiska, wziął ludzi za swoich rywali - informują Lasy Państwowe.

Do ataków jeleni na ludzi dochodzi niezwykle rzadko, gdy już tak się stanie winni są zazwyczaj sami ludzie. Tak też było najprawdopodobniej w lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, gdzie byk, czyli samiec jelenia zaatakował 9 września czterech grzybiarzy.

- Jednego z mężczyzn przewrócił na ziemię. Jego kompan, ratując kolegę, dźgnął jelenia scyzorykiem w nogę. Dopiero to sprawiło, że zwierzę zrezygnowało z dalszego ataku. – W miejscu w którym doszło do ataku widać było na ziemi wyraźne ślady walki – opowiadają leśnicy z Górowa Iławeckiego. Byk, który zaatakował grzybiarzy to młody jeleń. - Najprawdopodobniej jest przyzwyczajony do ludzi. Regularnie żywił się jabłkami w sadzie sąsiadującym z kompleksem leśnym, na terenie którego doszło do ataku. Jednak teraz trwa okres godowy jeleni, więc mógł on wziąć grzybiarzy za swoich rywali – podejrzewają górowscy leśnicy - czytamy na lasy.gov.pl.

Informuje on, że burza hormonów sprawia, że podczas rykowiska jelenie są bardzo aktywne. Chociażby podczas pogoni byków za samicami może dojść do przypadkowego stratowania człowieka – szczególnie w gęstych fragmentach lasu, gdzie widoczność jest ograniczona.

- Podczas rykowiska byki często zapominając nawet o jedzeniu. Przez ten czas zwierzęta piją tylko wodę, dlatego tracą wtedy nawet 30 proc. masy. Warto dodać, że samiec przed rykowiskiem osiąga wagę ok. 160 kg. Samica (łania) jest połowę od niego mniejsza i lżejsza. Po okresie godów i ok. 240 dniach rodzi jedno, rzadko dwa młode nazywane cielętami - czytamy.

Podczas tego czasu byki wydają kilka podstawowych odgłosów: młodego byka szukającego łani, starego byka, byka stadnego, czy np. byka wyzywającego rywala do walki. Co ciekawe, łanie, które w tym czasie trzymają się razem, też wydają charakterystyczny odgłos tzw. ględzenie łani.

- Ale to donośne pieśni godowe samców słychać nawet z odległości kilku kilometrów, ponieważ ryczący byk przekazuje informację rywalom, którzy po tym odgłosie oceniają się nawzajem. Równie ważne, jak ryki są także zapach oraz wygląd. Właśnie teraz jelenie prezentują się niebywale okazale z nowymi porożami. A im jeleń straszy, tym ma więcej odrostków. Właśnie swą pozycję zdobywają dzięki wieńcom i tonacji ryku - informuje portal.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]