Czesi skarżą Polskę w sprawie Turowa
- 2 października 2020 09:44
- : : autor: AMC
Czeskie Ministerstwa Środowiska i Spraw Zagranicznych przesłały skargę do Komisji Europejskiej w związku z rozbudową polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Władze czeskie są przekonane, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z czterech dyrektyw europejskich oraz bezpośrednio z traktatów europejskich w związku z przedłużeniem koncesji na wydobycie i pozwoleniem na rozbudowę - informuje Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE.
Czechy zdecydowały się na skorzystanie z możliwości, którą daje Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej by otworzyć sobie furtkę do bezpośredniego zaskarżenia Polski do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Będą to mogły zrobić za około cztery miesiące, jeżeli nie nastąpi przełom w wymianie informacji i nastawieniu polskiego rządu i PGE do sprawy. To bardzo rzadko wykorzystywana procedura i odpowiednik broni atomowej w relacjach między państwami członkowskimi UE
Fundacja informuje, że czeski rząd zaczął rozważać podjęcie kroków prawnych przeciwko Polsce po tym, jak w marcu tego roku, mimo międzynarodowych protestów ze strony Czechów i Niemców, minister klimatu Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów o 6 lat. Zadaniem czeskiego rządu działalność kopalni po 30 kwietnia 2020 r. jest nielegalna, ponieważ proces przedłużania wydobycia zawiera szereg naruszeń i jest niezgodny zarówno z prawem polskim, jak i unijnym.
Polska Grupa Energetyczna – właściciel kopalni i elektrowni przy granicy z Czechami i Niemcami – stara się także o nową koncesję do 2044 r., która umożliwiłaby wydobycie 289 mln ton węgla brunatnego.
Czesi wielokrotnie apelowali do strony polskiej o nieprzedłużanie działalności odkrywki, która ich zdaniem destrukcyjnie wpływa na zdrowie i życie obywateli trzech państw i przyczynia się do pogorszenia kryzysu klimatycznego.
– Zaprzeczanie rzeczywistości, twierdzenie, że sporu nie ma, nie przybliżają pracowników Turowa, władz i PGE ani o krok do porozumienia z sąsiadami – komentuje Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji Rozwój TAK – Odkrywki NIE – Rozwiązanie wykracza poza granice Polski. Transformacja Bogatyni powinna być wypracowywana razem z władzami i mieszkańcami regionu libereckiego i Saksonii. Tylko wspólnie możemy wypracować rozwiązania korzystne dla mieszkańców wszystkich trzech regionów przygranicznych. Pierwszym warunkiem jest chęć porozumienia i otwartość na dialog.