Walka o przyszłość naszych wnuków
- 28 stycznia 2020 09:16
- : : autor: AMC
Sprawiedliwa transformacja przyniesie na przemysłowym Śląsku nowe możliwości, jak tworzenie miejsc pracy w zielonej gospodarce. Będzie to proces rewolucyjny, kosztowny, rozłożony na lata. O tym w Katowicach rozmawiają uczestnicy konferencji W kierunku zielonej gospodarki, którą zorganizował Śląski Urząd Marszałkowski.
W wydarzeniu (27-28 stycznia) udział bierze m.in. komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira, marszałek województwa Jakub Chełstowski, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, rządu RP, władze regionu, reprezentanci europejskich regionów górniczych i eksperci.
14 stycznia Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Polskie regiony węglowe muszą zmierzyć się z przekształceniem gospodarki w bardziej innowacyjną i proekologiczną. To wymaga potężnego finansowego oraz odpowiedniego tempa zmian, dostosowanego do regionalnych uwarunkowań. Polska jest pierwszym państwem członkowskim, w którym Fundusz został oficjalnie zaprezentowany.
Polska może otrzymać około 100 mld zł na sprawiedliwą transformację. Pieniądze zostaną przekazane w różnej formie – dotacji, preferencyjnych kredytów lub pożyczek.
Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform UE podkreśliła, że transformację można porównać do pewnego rodzaju rewolucji, niosącej w Europie nowy ład, przynoszącej nowe możliwości i szanse, zaś wspólnym celem ma być ochrona naszego zdrowia. Warunkiem jest eliminowanie dwutlenku węgla.