REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ten niezwykły bank zgromadził 2,4 mld nasion

  • 30 listopada 2020 10:17
  • : : autor: AMC
Reklama

Millennium Seed Bank w Wielkiej Brytanii właśnie kończy 20 lat. Pracownicy brytyjskiej instytucji zabezpieczyli już 2,4 mld nasion. MSB już od 2007 r. współpracuje m.in. z Leśnym Bankiem Genów Kostrzyca oraz z 260 innymi instytucjami na całym świecie, które także gromadzą nasiona i tkanki roślin.

Portal lasy.gov.pl informuje, że Leśny Bank Genów Kostrzyca nawiązał współpracę w ramach prac w Konsorcjum ENSCONET, do którego został zaproszony za pośrednictwem Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.

- Nawiązanie współpracy pomiędzy MSB, największym bankiem nasion dzikiej flory na świecie, a Lasami Państwowymi zaowocowało pojawieniem się szeregu wspólnych inicjatyw m.in. udostępnieniem baz danych o zgromadzonych zasobach genowych czy też uczestnictwem we wspólnych projektach o zasięgu europejskim i światowym - czytamy na portalu leśnym.

Jednym z realizowanych wspólnie z Millennium Seed Bank jest projekt The Garfield Weston Global Tree Seed Bank Project. Celem podejmowanych działań jest ochrona ponad 2 tys. rzadkich, najbardziej zagrożonych oraz najbardziej przydatnych gatunków drzew.

W Europie działania projektowe w latach 2015-2017 obejmowały zachowanie co najmniej 200 rodzimych gatunków drzew i były prowadzone przez instytucje w ośmiu krajach, np. Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Polski i Wielkiej Brytanii.

Wspólny program przyczynił się do zwiększenia poziomu zachowania gatunków już ujętych w programie Global Trees Campaign, pozwalając na jego rozszerzenie o kolejne gatunki.

Zebrane nasiona są przechowywane w krajach pochodzenia oraz w chłodniach Millenium Seed Bank, który w swoich zbiorach zgromadził nasiona reprezentujące ponad 30 tys. gatunków roślin. 

W ramach projektu zgromadzono w Leśnym Banku Genów Kostrzyca 37 partii nasion różnych gatunków drzew i krzewów leśnych. 

- Ochrona ex situ, czyli poza miejscem występowania, poprzez gromadzenie nasion ma kluczowe znaczenie dla ochrony drzew, umożliwiając zachowanie różnorodności genetycznej. Zgromadzone dzięki projektowi nasiona mogą być wykorzystane do reintrodukcji gatunków oraz odtwarzania siedlisk leśnych - czytamy na portalu Lasów Państwowych.

Leśny Bank Genów Kostrzyca przesyłał nasiona zagrożonych gatunków drzew i krzewów właśnie do Millennium Seed Bank. Po raz pierwszy nasiona z LBG Kostrzyca zostały przekazane do Wielkiej Brytanii w 2016 r. W tej niezwykłej przesyłce znalazły się wówczas nasiona dziewięciu gatunków, np. jodły pospolitej, olszy czarnej, sosny górskiej czy czereśni ptasiej.

W LBG Kostrzyca zabezpieczany jest materiał pochodzący z kilkuset gatunków roślin zagrożonych wyginięciem w skali całego kraju, a także z ok. 80 proc. populacji najcenniejszych polskich drzewostanów. 

Leśny Bank Genów bierze również udział w przywróceniu cennej roślinności w Biebrzańskim Parku Narodowym, który ucierpiał podczas tegorocznego pożaru. W banku zachowano zasoby genowe 20 gatunków najcenniejszych chronionych i zagrożonych roślin parku. Posłużą one do przywrócenia gatunków na naturalnym stanowisku.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]