REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nowe regulacje w sprawie domowych instalacji fotowoltaicznych

  • 15 stycznia 2021 09:53
  • : : autor: BAR
Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia, które określa techniczne wymagania i tryb przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej. Według założeń resortu nowe regulacje mają usunąć bariery formalne oraz usprawnić pracę przy montażu i przyłączaniu mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej.

Projekt w przesłanym do energiapress.pl stanowisku komentuje dyrektor techniczny spółki N Energia Dr inż. Michał Modzelewski:

Ministerstwo Klimatu standaryzuje i porządkuje rynek mikroinstalacji, jednocześnie upraszczając procedury w związku z planowanym intensywnym rozwojem sektora OZE w Polsce.

Na przykład, wyraźnie sugeruje składanie wniosków zgłoszeniowych i wniosków o określenie warunków przyłączenia w wersji elektronicznej bez konieczności nadawania listu. Ustawodawca proponuje aby zgłoszenie i wniosek stanowiły jednolity i zintegrowany dokument. W przypadku jego nieprawidłowego wypełnienia będzie istniała możliwość uzupełnienia lub poprawienia w wyznaczonym terminie, nie krótszym jednak niż 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

Najważniejsza jednak jest standaryzacja wymagań technicznych w zakresie zabezpieczeń instalacji, jakości energii wprowadzanej do sieci oraz kwalifikacji instalatorów fotowoltaiki. Jest to odpowiedź systemowa na zjawisko wzrostu napięcia w sieciach, zintegrowanych z nieregulowaną ilością modułów PV.

Każda instalacja fotowoltaiczna spełni pokładane w niej oczekiwania eksploatacyjne wyłącznie po spełnieniu przez jej oferenta i wykonawcę szeregu niezbędnych wymagań technicznych. Prawidłowo zaprojektowana instalacja, uwzględniająca profil zużycia prądu w konkretnym gospodarstwie domowym, obsługuje w pierwszej kolejności potrzeby samego gospodarstwa, nie tworząc przy tym większych problemów dla sieci.

Wobec lawinowo wzrastającej ilości nowo instalowanych modułów PV, przyłączanych do sieci dystrybucyjnej, wzrasta odsetek poważnych wad projektowych i montażowych, popełnianych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe.

Przykładem takiej niekompetencji jest przypadek prosumenta, któremu nierzetelni instalatorzy podłączyli linię zasilającą instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, że przez pół roku okresu rozliczeniowego nie zasilała ona urządzeń elektrycznych w budynku oraz nie oddała nawet 1 kWh energii nadmiarowej do sieci. Po przeprowadzeniu audytu na zlecenie prosumenta odkryliśmy, że świeżo upieczony instalator podłączył przewody zasilające falownika w rozdzielnicy w sposób świadczący o zupełnym braku wiedzy elektrycznej. Wiedza i praktyka zawodowa to zawsze klucz do montażu wydajnej instalacji w której żadna kWh energii nie ulegnie zmarnowaniu.

Projekt nowego rozporządzenia jest kolejnym krokiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska w kierunku zapewnienia większego bezpieczeństwa zarówno sieci przesyłowych energii elektrycznej, jak i prosumentów. Projekt ten profesjonalizuje i cywilizuje polski rynek PV i dostosowuje wymagania do dyrektyw sieciowych Komisji Europejskiej. Jest bardzo pożyteczny tak dla prosumentów, jak i dla uczciwych oraz profesjonalnych firm świadczących usługi instalacji fotowoltaiki. Utrudnia jednak skutecznie funkcjonowanie tym nieuczciwym i nieprofesjonalnym.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]